Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 22,22 GBP.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Bez tajemnic – cera tłusta cz. 1
Bez tajemnic – cera tłusta cz. 1

 

Co sprawia, że określamy typ skóry mianem tłustej? Etap pierwszy 

Podstawą cechą, którą w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę, jest ilość sebum produkowanego przez skórę:

  1. Czy po przebudzeniu widzisz wyraźną warstewkę łoju na powierzchni twarzy?
  2. Przejeżdżasz dłonią po czole lub policzkach i czujesz pod palcami lipidową wydzielinę naskórka?
  3. Po przyłożeniu papierowego ręcznika do twarzy jesteś w stanie dostrzec na nim tłuste plamy?
  4. Makijaż w ciągu dnia wymaga zawsze poprawy?

Spójrz na swoją skórę z bliska. Jeżeli Twoja cera przypomina skórkę z cytrusa, gołym okiem widzisz czarne dziurki (szerokie pory) szczególnie skupione na policzkach i strefie T, a naskórek wydaje się gruby, wręcz mięsisty, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że masz do czynienia ze skórą tłustą.

Zastanów się też, jak Twoja twarz reaguje na kuracje pielęgnacyjne — tłusta cera zwykle nie poddaje się zabiegom, a kosmetyki zawierające substancje aktywne są nieskuteczne, jeżeli skóra nie zostanie przedtem odpowiednio oczyszczona. Kolejną cechą jest skłonność do występowania zmian o podłożu trądzikowym. Te problemy często dotyczą skóry, którą charakteryzuje nadmierna produkcja łoju.

Co jest bardzo ważne: skóra tłusta może obejmować jedynie daną partię twarzy i tylko tam będą się pojawiać rozszerzone pory – np. w strefie T, na nosie, czole lub brodzie. W takim przypadku boki twarzy oraz policzki pozostają suche bądź normalne, przez co mamy do czynienia z cerą mieszaną.

 

Co sprawia, że określamy typ skóry mianem tłustej? Etap drugi

Pamiętaj jednak, że współczesna dermatologia i kosmetologia zakłada dwustopniowe określenie typu skóry. A zatem gratulujemy, pierwszy krok jest już za Tobą! Drugi etap nawiązuje do potrzeb, a także problemów natury dermatologicznej, które spotykają Cię na co dzień i jest równie ważny. Na początku określ (szczerze!), czy Twoja skóra jest:

- tłusta, ale ze skłonnością do odwadniania,

- tłusta, z oznakami starzenia,

- tłusta, ze skłonnością do przebarwień,

- tłusta, ze zmianami trądzikowymi o różnym pochodzeniu czy podłożu,

- tłusta uwrażliwiona — występuje najczęściej jako efekt uboczny mocnych kuracji dermatologicznych, zbyt intensywnych zabiegów u kosmetologa lub bardzo agresywnej pielęgnacji domowej; jest cechą nabytą,

- tłusta, płytko unaczyniona — to stosunkowo rzadko spotykany i zwykle nabyty układ, a jego cechą charakterystyczną jest zwiększona widoczność naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach występowanie takiej cery jest spowodowane zbyt agresywnymi kuracjami u dermatologa lub kosmetologa, a czasem występuje jako efekt uboczny trwającej choroby czy jako reakcja na niekorzystne czynniki środowiskowe.

Doskonała wiadomość jest taka, że skóra tłusta starzeje się znacznie wolniej niż typ suchy. Co za tym idzie, o wiele później zauważysz załamania mimiczne, spadki jędrności itp. Pamiętaj też, że to nic złego! Zarówno cera tłusta, sucha, jak i mieszana występują naturalnie i kluczem nie jest „zmiana”, a odpowiednia pielęgnacja.

 

Jakich substancji warto szukać w kosmetykach dla tłustej cery?

Największym wyzwaniem dotyczącym pielęgnacji skóry tłustej jest znalezienie balansu pomiędzy ochroną, wartościowym (ale lekkim, nieobciążającym) nawilżeniem a ograniczeniem łojotoku. Z niczym nie wolno jednak przesadzić, bo można osiągnąć przeciwny efekt! Dla przykładu: zbyt intensywne przesuszanie może dodatkowo zwiększyć produkcję łoju przez gruczoły. Istotne jest też zwężenie optyczne porów oraz oczyszczenie ich z nadmiaru utlenionej treści. W szczególności polecamy następujące substancje, które pomogą w pielęgnacji tłustej skóry:

- cukry np. trehaloza, która dzięki swojemu potrójnemu działaniu, niweluje, a także odbudowuje uszkodzenia skóry wywołane odwodnieniem oraz kwas hialuronowy – utrzymuje wodę w organizmie oraz poziom płynu tkankowego zawartego w macierzy pozakomórkowej. Chroni skórę przed wysychaniem.

- skwalan –działa nawilżająco na skórę, wzmacniając i dotleniając jej warstwę lipidową. Jest jednocześnie olejem i substancją aktywną, która ogranicza naskórkową utratę wody

- ekstrakt z szałwii, który posiada właściwości ściągające i gojące, tonizujące, dezodoryzujące, oczyszczające i przeciwłupieżowe. Szałwia wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.

- ekstrakt z ogórka o działaniu nawilżającym, odświeżającym i łagodzącym.

- niacynamid w produktach dla skóry trądzikowej i tłustej powoduje zmniejszenie syntezy sebum w gruczołach łojowych oraz redukuje powstawanie zaskórników, zwęża ujście gruczołów łojowych. 

- kwas szikimowy m.in. usuwa nadmiar sebum i zmniejsza ilość zaskórników. Kosmetyki do skóry trądzikowej, w których składzie znajduje się shikimi, wpływają na ograniczenie występowania nowych wyprysków, a także zmniejszenie blizn po dawnych stanach zapalnych.

- azeloglicyna rozjaśnia przebarwienia, normalizuje produkcję i wydzielanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. 

- kwas salicylowy ze względu na właściwości bakteriobójcze oraz dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, ma zdolność przenikanie w głąb mieszków włosowych poprzez warstwę łojową oraz zapobiega powstawaniu zaskórników - jest to bardzo istotna właściwość przy leczeniu trądziku. W związku z tym stanowi idealne rozwiązanie dla osób z cerą trądzikową i łojotokową.

Kwas salicylowy działa łagodniej w porównaniu do kwasów AHA, dlatego też podczas jego stosowania rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania i nadmiernego złuszczania się skóry. Może być dobrym rozwiązaniem dla osób nietolerujących kwasy AHA.

 

- cynk, oprócz ochrony przeciwsłonecznej, przyspiesza także gojenie się ran, owrzodzeń i podrażnień, działa antybakteryjnie, ściągająco, pomaga w leczeniu trądziku oraz zmniejsza stany zapalne. Aplikowany w produktach zmniejsza odczucie tłustości, skóra nie świeci się. Przy stężeniu do 15%, pozostaje na skórze transparentny.

- algi morskie idealnie leczą stany zapalne oraz podrażnienia, przywracając ulgę oraz równowagę lipidową skórze. Polecane w postaci masek ze sproszkowanych alg tj. spirulina lub w postaci maski peel-off.  

- olej konopny, poprawia gospodarkę lipidową. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

 Olej konopny to niezwykle wartościowy olej roślinny, który zawiera wyważony stosunek cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i naturalnych antyoksydantów, nie wywołuje alergii i bardzo dobrze penetruje w głąb skóry.

 

- olej tamanu sprzyja gojeniu wyprysków, zapobiega tworzeniu zaskórników, łagodzi stany zapalne oraz redukuje blizny. Dobrze wchłania się w skórę, dając poczucie nawilżenia, uelastycznienia, a także odżywienia.

 

Jak szybko zredukować sebum?

Najskuteczniejszymi produktami pochłaniającymi nadmiar sebum są glinki. Szybka, kilkuminutowa maska z glinki antracytowej potrafi okiełznać twarz na wiele godzin. Poranny zabieg na całej twarzy lub samej strefie T tuż przed aplikacja makijażu przedłuży jego trwałość. Makijaż dla cery tłustej warto wykończyć naturalnym pudrem. Świetnie się do tego nada transparentny puder bambusowy.

Ponad 90% pudru stanowi zmikronizowana krzemionka, która optycznie wygładza skórę, dając wrażenie wypoczętej, z idealną poświatą. Działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo, wspomaga gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Niweluje zmarszczki na skórze tłustej (nie zalecany do skóry suchej!).

 

Zobacz również:

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 22,22 GBP.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium