Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Bez tajemnic – cera tłusta cz. 2
Bez tajemnic – cera tłusta cz. 2

Jak wspominaliśmy w cz. 1 – największym wyzwaniem dotyczącym pielęgnacji skóry tłustej jest znalezienie balansu pomiędzy ochroną, wartościowym (ale lekkim, nieobciążającym) nawilżeniem a ograniczeniem łojotoku. Z niczym nie wolno jednak przesadzić, bo można osiągnąć przeciwny efekt! Dla przykładu: zbyt intensywne przesuszanie może dodatkowo zwiększyć produkcję łoju przez gruczoły. Istotne jest też zwężenie optyczne porów oraz oczyszczenie ich z nadmiaru utlenionej treści.

Przykładowy schemat pielęgnacji tłustej cery

  1. Poranek, w następującej kolejności:

- umyj twarz pianką myjącą,

- następnie wykorzystaj tonik żelowy lub mgiełkę, które dogłębnie oczyszczą skórę,

- nałóż serum albo booster (w zależności od potrzeb) – użyj kremu z filtrem oraz kremu pod oczy.

 

  1. Wieczór, w następującej kolejności:

- wykorzystaj olejek do demakijażu lub płyn micelarny, w zależności od tego, czy umalowałaś rano twarz,

- następnie oczyść skórę pianką myjącą,

- kolejno zastosuj tonik żelowy lub mgiełkę, aby dogłębnie oczyścić naskórek,

- nałóż serum i/lub booster (nawilżający) - wybierz typowy treściwy krem na noc (przede wszystkim w sezonie grzewczym) oraz krem pod oczy.

 

  1. Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, które warto wykonywać regularnie:

- raz w tyg. delikatny peeling (kwasowy),

- 1-2 razy w tyg. oczyszczająca maseczka z kwasem salicylowym (szczególnie strefa T),

- raz w tyg. nawilżająca, ale nieobciążająca maseczka algowa.

peeling

 

Jakie kosmetyki Lynia wybrać?

Najlepszą bazą dla skóry tłustej jest linia Oily Skin, składająca się z łatwo wchłanialnych i lekkich kosmetyków, takich jak serum czy booster. To świetna podstawa, która dostarczy kluczowych składników aktywnych. Zawarte w nich związki, m.in. kwas szikimowy, azeloglicyna, czy też ekstrakty roślinne wraz z olejem tamanu uregulują wydzielanie sebum, odświeżają oraz poprawiają wygląd porów.

 

 

 

W celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia przyda się też pozycja nawadniająca, która cechuje się delikatnym składem, szybkim wchłanianiem i łatwością łączenia z innymi warstwami pielęgnacji. Dobrze, aby kosmetyk oparty był na cukrach lub lekkich lipidach — tu doskonale sprawdzi się serum Snail (ze śluzem ślimaka), a także booster z linii Multi Hydration.

 

  

 

Nie zapomnij o delikatnym myciu oraz codziennym demakijażu — to krok niezbędny, nawet jeśli się nie malujesz, ale stosujesz ochronę przed UV. Doskonałym rozwiązaniem może się okazać olejek hydrofilowy lub nawilżająca pianka myjąca z naturalną betainą i wodą różaną.

 

 pianka

 

Jeśli nie tolerujesz olejku hydrolfilowego, alternatywą jest subtelny płyn micelarny na bazie wody różanej. Aby wprowadzić do pielęgnacji element SPA, skorzystaj z wersji w postaci rewitalizującej maski algowej peel-off z jagodą, morwą białą, czarną porzeczką i owocem acai.

 

 

 

Chcąc nawilżyć skórę, ale bez dodatkowego jej obciążenia, wybieraj lekkie kosmetyki na bazie wody oraz stwórz „tonikową” warstwę pod serum czy booster. Tu przyda się mgiełka z linii Snail bogata w mikroelementy (cynk), wpływającą pozytywnie na lekkie stany zapalne skóry. Dzięki niej osiągniesz efekt odświeżonej cery. Alternatywą dla niej jest nawilżający tonik żelowy z mocznikiem, NMF oraz prawoślazem — to wariant działający intensywniej, dlatego jest szczególnie polecany na noc.

 

 

 

Zimą i jesienią, jako zakończenie wieczornej pielęgnacji, a także w formie doskonałej ochrony na dzień, warto stosować krem z migdałem, algami, zieloną herbatą oraz prawoślazem. Dodatkowo nałóż też Multi Hydration Eye Cream — krem pod oczy z ekstraktem z Tary i kwasem hialuronowym.

 

 

Rozszerzając podstawową pielęgnację, sięgnij po coś złuszczającego (w formie zabiegu kwasowego) i peeling AHA 30%. Sprawdzi się też maseczka korygująca pory, o kremowej, kojącej bazie z 2% kwasem salicylowym. 

 

Co jeszcze można zrobić dla tłustej skóry?

Wykraczając poza same kosmetyki czy zabiegi upiększające, warto utrzymywać w diecie duże ilości kwasów omega-3, 6 oraz 9. Sprawdzi się zarówno suplementacja kapsułkami według zaleceń lekarza, jak i surowy, tłoczony na zimno olej z wiesiołka, czy też olej lniany. W przypadku uporczywego łojotoku, zalecamy jednak omówić ze specjalistą kurację ziołami ograniczającymi produkcję sebum — mowa tu przede wszystkim o wierzbownicy drobnokwiatowej lub palmie sabałowej.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium