Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 33,11 GBP.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Hydrolaty a toniki i mgiełki – dlaczego nie są tym samym?
Hydrolaty a toniki i mgiełki – dlaczego nie są tym samym?

Wiele osób planując swoją pielęgnację wybiera hydrolat jako produkt do tonizacji skóry. Hydrolaty do twarzy, choć są wartościowymi półproduktami kosmetycznymi często o pH kwasowym i pełnią funkcję tonizującą, poza tym nie mają dodatkowych składników, przez co ich działanie jest mocno ograniczone. W takim przypadku warto wybrać tonik lub mgiełkę, które oprócz regulacji pH będą działały kierunkowo na dany problem skórny. Zatem po jakie kosmetyki do tonizacji sięgać, aby czerpać z nich więcej korzyści? Na co zwracać uwagę przy doborze tego typu produktu?

 

Hydrolaty – co to jest? 

Hydrolat to nic innego jak destylowana woda kwiatowa lub ziołowa z jednego komponentu. Jest surowcem kosmetycznym i jednocześnie produktem ubocznym pozyskiwania olejków eterycznych. Destylowaną wodę kwiatową można użyć do zwilżenia skóry czy rozrobienia maseczki z glinką. Można znaleźć hydrolaty z kwiatów lipy, róży, geranium, a także mięty pieprzowej, rozmarynu i melisy. Naturalne hydrolaty, choć mają wiele zalet oraz z pewnością urozmaicają codzienną pielęgnację, niestety mają mocno ograniczone działanie. Nie są wzbogacone o składniki aktywne działające kierunkowo czy też substancje zatrzymujące wodę w naskórku. Ciężko będzie zauważyć spektakularne efekty stosowania hydrolatów bez wzbogacenia pielęgnacji o inne produkty.

 

Co odróżnia toniki i mgiełki od hydrolatów? 

Wbrew pozorom toniki i mgiełki a hydrolaty to zupełnie inne produkty. Mogą nie mieć wiele wspólnego poza sposobem aplikacji. Toniki i mgiełki to kosmetyki o fizjologicznym pH skóry, których podstawową funkcją jest tonizacja. Oczywiście znajdzie się również toniki kwasowe, których pH może być znacznie niższe, co jest związane z funkcją złuszczającą. Ponadto toniki oraz mgiełki do twarzy zawierają także wiele cennych substancji aktywnych — najczęściej na rynku można znaleźć toniki nawilżające, choć są również takie, które działają seboregulująco, przeciwzapalnie lub wzmacniająco na barierę hydrolipidową.

 

Żelowe toniki do twarzy 

Kosmetykami, na które warto zwrócić uwagę, są żelowe toniki do twarzy, które pozostawiają uczucie nawilżenia na powierzchni skóry. Dzięki temu, że ich receptura została ukierunkowana na dany problem, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem jaki tonik do twarzy wybrać? W przypadku suchej skóry sprawdzi się Tonik Żelowy Nawilżający — zawiera on zmiękczający skórę mocznik, naturalne czynniki nawilżające (NMF), które zapewniają odpowiednie nawilżenie oraz ekstrakt z prawoślazu, cenny surowiec o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Z kolei skóra trądzikowa doceni azeloglicynę oraz niacynamid, rozjaśniające przebarwienia i działające antybakteryjnie — te komponenty znajdują się w Żelowym Toniku Anti-Acne.

Warto również wspomnieć, że są to toniki naturalne, bogate w składniki aktywne, dzięki czemu przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. W ofercie znajdziesz również żelowe toniki z kwasami. Jeśli borykasz się z zaskórnikami zamkniętymi i poszukujesz kosmetyku o działaniu złuszczającym, wybierz Tonik Żelowy z Kwasem Glikolowym 5%. Natomiast jeśli twoim głównym problemem są zaskórniki otwarte i niewielkie przebarwienia, dobrym wyborem będzie Tonik Żelowy z Kwasami AHA i BHA. Dzięki żelowej konsystencji i bogatej recepturze mogą zastąpić nawet serum czy krem u skór tłustych.

 

Mineralizujące mgiełki 

Najlepszym wyborem dla odświeżenia i nawilżenia skóry w ciągu dnia są mineralizujące mgiełki do twarzy, choć na pewno sprawdzą się również jako mgiełki do ciała. Zastosowany kompleks minerałów zawierający magnez, miedź oraz cynk działa przeciwutleniająco, neutralizuje wolne rodniki. Dla osób ze skórą mieszaną i tłustą została stworzona Mineralizująca Mgiełka do Cery Tłustej. Zawiera 3 ekstrakty regulujące wydzielanie łoju oraz kwas szikimowy, wspomagający leczenie zmian trądzikowych. Osoby ze skórą podrażnioną powinny sięgnąć po Mineralizującą Mgiełkę Łagodzącą, a w przypadku skóry suchej Mineralizującą Mgiełkę Nawilżającą z mocznikiem.

 

 

Pielęgnacja skóry krok po kroku, czyli jak stosować hydrolaty, toniki i mgiełki? 

Poniżej znajduje się kilka gotowych planów pielęgnacyjnych z użyciem hydrolatów, żelowych toników i mineralizujących mgiełek z podziałem na główne problemy skórne.

 

Pielęgnacja skóry tłustej, trądzikowej, z przebarwieniami i zaskórnikami 

 

Rano:

  1. Mycie — Nawilżająca Pianka Myjąca
  2. Tonizacja — Mineralizująca Mgiełka dla Cery Tłustej
  3. Krem — Anti-Acne

 

Wieczorem:

  1. Demakijaż i mycie — Olejek Hydrofilowy
  2. Tonizacja — Tonik Żelowy z kwasami AHA i BHA

 

Pielęgnacja skóry suchej, podrażnionej, z zaburzoną barierą hydrolipidową 

Rano:

  1. Mycie — Nawilżająca Pianka Myjąca
  2. Tonizacja — Mineralizująca Mgiełka Łagodząca
  3. Krem — Krem Nawilżający

 

Wieczorem:

  1. Demakijaż i mycie — Olejek Hydrofilowy
  2. Tonizacja — Tonik Żelowy Nawilżający z Mocznikiem, NMF oraz Prawoślazem
  3. Serum — Booster Nawilżający
  4. Można zastosować olejek — Olejek z Aloesem

 

Trzeba jednak pamiętać, aby przede wszystkim dostosować kosmetyki do skóry — powyższe plany pielęgnacyjne są przykładowe. 

 

Agata Kowalczyk

Kosmetolog, studentka technologii kosmetyku, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego
Wielbicielka nauki o skórze głowy i włosach, czyli trychologii. Stale monitoruje nowinki ze świata kosmetyków i śledzi najnowsze trendy kosmetyczne. Dzień bez rozwoju to dla niej dzień stracony. Prywatnie miłośniczka zwierząt i dobrego kina.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 33,11 GBP.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium