Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 37,25 €.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Bez tajemnic – Nadmierna pigmentacja
Bez tajemnic – Nadmierna pigmentacja

Nadmierna pigmentacja!

Zagadnienie przebarwień na skórze to temat rozległy i złożony. W tym materiale pojawi się omówienie jego dwóch różnych odsłon. Warto umieć je u siebie rozpoznać i obserwować, aby odpowiednio dobrać pielęgnację. Z czym wiąże się nadmierna pigmentacja skóry?

Typy nadmiernej pigmentacji – czym się charakteryzują?

Pierwsza kategoria problemu to różowe pozostałości po stanach zapalnych, zwane w skrócie PIE (ang. post-inflammatory erythema, czyli rumień pozapalny). Z technicznego punktu widzenia nie są to przebarwienia, gdyż nie zawierają barwnika – melazmy – a ich odcień spowodowany jest drobną siatką naczyń, wypełnionych krwią, świadczącą o procesie gojenia się naskórka.

Drugą kategorię stanowią typowe przebarwienia skórne, zwane w skrócie PIH (ang. post-inflammatory hyperpigmentation, czyli pozapalna hiperpigmentacja). Mogą one być spowodowane  podrażnieniem słonecznym blizn potrądzikowych, gdyż wytwarza się wtedy melanina, oraz innymi czynnikami, mającymi wpływ na zachowanie mielocytów. Należą do nich predyspozycje genetyczne, wpływ środowiska czy hormonów. Najbardziej uciążliwą i trudną do opanowania jest melasma skóry.

Spoglądając na swoją twarz, łatwo dostrzec różnego rodzaju drobne czy większe znamiona, a także piegi. Mają one swoich przeciwników i zwolenników, a odpowiednie podejście może być pomocne w rozjaśnieniu złocistych plamek, towarzyszących cerze w ciepłych miesiącach, lub w usunięciu ich.

Kluczowe zagadnienia prewencyjne – co warto wprowadzić?

Aby skóra była zdrowa i prezentowała się dobrze, należy zadbać o wprowadzenie systematycznych działań jak najwcześniej. O czym warto pomyśleć?

  • Maksymalna ochrona przed UV (nie tylko skrupulatna reaplikacja kosmetyków z SPF w ciągu dnia, lecz także unikanie przebywania w zasięgu mocnych promieni słonecznych).
  • Wykluczenie agresywnych kuracji kwasowych (lepiej odstawić nasz peeling AHA 30%!).
  • Systematyczność – przebarwienia to wyzwanie, które lubi powracać, w różnym stopniu i intensywności. Regularność działania jest kluczem do sukcesu.

Jakie składniki aktywne się przydadzą? Prewencja i leczenie przebarwień

Aby odpowiednio zbilansować pielęgnację cery, warto szukać w kosmetykach składników aktywnych, które będą pomocne przy konkretnych problemach. Na co warto zwrócić uwagę?

PIE:

PIH:

Osoby borykające się z przewlekłym trądzikiem, gdzie jednocześnie występują zarówno różowe, świeże ślady, jak i utrwalone przebarwienia, powinny wybrać kompleksowe działanie

Wspólne dla PIE i PIH:

Kosmetyki Lynia – jakie wybrać do walki z przebarwieniami?

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami powinna być skuteczna, ale i delikatna. Do demakijażu idealnie sprawdzi się lekki olejek hydrofilowy, który doskonale usunie nawet wodoodporne kosmetyki kolorowe z cery. Drugim etapem może być subtelna nawilżająca pianka myjąca, która zawiera w składzie betainę oraz wodę różaną. Jest ona odpowiednia także do porannego oczyszczania, jeśli po nocy cerę pokrywa sebum (w przeciwnym razie wystarczy spryskanie wodą).

Olejek hydrofilowy

Hydrofilowy olejek myjący

Niacynamid jako składnik o szerokim spektrum zastosowania, wykazuje jednocześnie działanie przeciwzapalne oraz kojące, a także hamuje transport barwnika z miejsca produkcji do komórki naskórka. W wypadku większej wrażliwości, przewagi PIE na skórze, jako jeden z kroków porannej pielęgnacji rekomendowany jest Booster niacynamid 5%. Jeśli skóra nie jest podrażniona, a występują na niej wyraźniejsze przebarwienia pozapalne czy posłoneczne, może się sprawdzić Booster Niacynamid 10%.

Booster z niacynamidem 5% 

Jako że przebarwienia mogą występować również na skórze w okolicy oka, warto rozważyć sięgnięcie po preparat specjalistyczny: Multi Brightening Eye Cream – rozjaśniający krem pod oczy. Jego lekka konsystencja idzie w parze z obecnością kolagenu, antyoksydantów oraz wspierającej krążenie kofeiny. Gdy potrzebny jest natychmiastowy efekt rozświetlenia, rozjaśnienia oraz wrażenie wypoczętej cery, na przykład przed planowaną specjalną okazją, przyda się maska algowa peel-off w żelu z witaminą C. Jest łatwa do rozmieszania, efektywna i pięknie pachnie zieloną herbatą.

Maska algowa peel-off z witaminą C

Złuszczając naskórek, koniecznie trzeba pamiętać o wyjątkowej delikatności, z jaką powinna być traktowana cera z przebarwieniami. Zaleca się do tego celu enzymy owocowe — takie jakie zawiera kultowy peeling z owoców tropikalnych, oparty na papainie i bromelainie. Kategorycznie zakazane są mocne peelingi kwasowe czy też mechaniczne. Doskonałym rozwiązaniem może być rozważenie stopniowej, delikatnej regulacji cery, połączonej ze wzmocnieniem naczynek. Zamiast tradycyjnego peelingu sprawdzi się w tej roli na przykład tonik żelowy z kwasem migdałowym 5% oraz glukonolaktonem 4%. Nakłada się go na skórę kilka razy w tygodniu.

Tonik z kwasem migdałowym i glukonolaktonem

Kolejnym krokiem, który warto wprowadzić do przemyślanego rytuału pielęgnacyjnego są rozjaśniające kompleksy na bazie alg z linii Lynia Multi Brightening. Ten składnik pojawia się w otoczeniu przywracających blask ekstraktów roślinnych (np. z Tary) czy zielonej herbaty. Proponowane produkty to otulający krem lub mleczny booster, wprost idealny na poranki (najlepiej: zamiennie z boosterem niacynamidowym).

Seria rozjaśnianie Lynia Multi Brightening

Praca nad PIE – trzon rutyny pielęgnacyjnej

Niewątpliwie istotny krok, jakim jest tonizacja cery, pozwala również na dostarczenie jej dawki antyoksydantów o działaniu przeciwzapalnym, jakie wykazuje wąkrota azjatycka. Łagodzi ona rumień, wycisza podrażnienia, a zatem wspaniale sprawdzi się w przypadku odczynu naczyniowego, który jest popularnym problemem w przypadku PIE. Rekomendowany jest prosty, ale skuteczny tonik żelowy anti-aging z ekstraktem z Centella Asiatica. Warto w zapasach mieć również produkt SOS – to maska łagodząca w kremowej postaci, na wypadek silnej reakcji wrażliwych stref na czynniki środowiskowe, takie jak mróz czy wiatr. 

Maska łagodząca

Azeloglicyna, czyli pochodna kwasu azelainowego, jako substancja aktywna może być stosowana znacznie częściej, gdyż ma mniej inwazyjne działanie. Daje jej to przewagę nad czystym kwasem w przypadku unaczynionych śladów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że będąc produktem rozpuszczalnym w wodzie, pozwala na uzyskanie znacznie bardziej „eleganckich” konsystencji produktów.

Krem anti-acne z azeloglicyną (4%) oraz olejem konopnym wraz z witaminą C (pochodna kwasu askorbinowego) to dwa główne składniki, które rotacyjnie stosowane powinny znaleźć swoje miejsce w wieczornej pielęgnacji. Jaką postać może przybrać skuteczny kosmetyk z drugą ze wskazanych substancji, bezproblemowo tolerowany oraz przyjemny w aplikacji? Warto wypróbować olejek z witaminą C (5%) – kuracja regenerująca: dzika róża, śliwka, w komfortowej w użyciu, lipidowej formie.

Olejek z witaminą C 5%

Praca nad PIH – jakie produkty warto wybrać?

Najważniejszym aspektem rutyny pielęgnacyjnej w przypadku pracy z przebarwieniami PIH, niezależnie czy mają one pochodzenie zapalne, hormonalne czy posłoneczne, jest układ kosmetyków do wieczornej pielęgnacji. Rekomendowany jest kwas azelainowy w postaci kremu 7%, który wykazuje intensywniejsze działanie niż azeloglicyna. Rotacyjnie dobrze jest włączyć obecność uwodornionego retinolu 0,3% w towarzystwie witamin C i E – rewelacyjnie sprawdzi się serum witaminowe A, C, E z olejem z wiśni oraz skawalanem. Sprawią one, że efekty będą widoczne, a wręcz spektakularne!

Krem z kwasem azelainowym 7%

Jako swoiste uzupełnienie można wybrać produkt taki jak maska alginatowa, do stosowania raz/dwa razy w tygodniu: ujędrniająco-rozjaśniająca maska algowa peel-off marchew, poziomka, opuncja figowa oraz beta-karoten do samodzielnego zmieszania. W roli delikatnego, codziennego toniku, nakładanego zaraz po oczyszczaniu, dobrym wyborem jest mgiełka na bazie wody różanej Renew Mineral Water, która zawiera ekstrakt z Tary, mocznik i minerały o dobroczynnym wpływie na cerę.

Najważniejszy aspekt każdej kuracji przeciw przebarwieniom stanowi skrupulatna ochrona przed UV.

Polecamy:

Krem nawilżająco-łagodzący SUN SHIELD SPF 50+ chroniący przed promieniowaniem UVA, UVB oraz HEV. 

 

Skóra z przebarwieniami – co jeszcze można zrobić?

Zakres dodatkowych czynności, które mogą wesprzeć domową pracę nad przebarwieniami cery, jest szeroki. Dobrze jest zaopatrzyć się w odzież z UPF (odpowiednik SPF dla tekstyliów), która wspomoże ochronę ciała czy twarzy za sprawą deklarowanej protekcji. W przypadku melasmy istotne jest ograniczenie czynników, które potencjalnie mogą prowokować melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik, do nagłych wyrzutów pigmentu.

Jakich działań i produktów warto unikać? Zaliczają się do nich gorące kąpiele, alkohol, a także mocne, pikantne przyprawy. Zaleca się także bliższe przyjrzenie noskom oprawek okularowych – jeśli w okolicy ich przylegania pojawiają się plamy, należy wykluczyć metalowe elementy, które łatwo się nagrzewają, na rzecz tych wykonanych z tworzywa. Z kolei w przypadku wizyt w gabinecie kosmetologicznym można skonsultować się ze specjalistą w sprawie profesjonalnych zabiegów, opartych o ksantohumol, tiamidiol czy cysteaminę.

Zespół LYNIA i e-naturalne

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 37,25 €.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium