Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Promieniowanie UV — co to jest i jaki ma wpływ na skórę?
Promieniowanie UV — co to jest i jaki ma wpływ na skórę?

Promieniowanie UV — co to jest i jaki ma wpływ na skórę?

 

Promieniowanie słoneczne towarzyszy nam każdego dnia i jest jednym z głównych czynników wpływających na zmianę fizjologii skóry. Jednak czy jest bezpieczne? Częste, długotrwałe wystawianie ciała na jego oddziaływanie prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia, a nawet zwiększenia ryzyka wystąpienia czerniaka. Aby zapobiec tym negatywnym konsekwencjom, należy stosować chroniące skórę kremy z filtrem. W jaki sposób zabezpieczają one przed promieniowaniem? Czy można stosować je codziennie?

 

Promieniowania UVA, UVB i HEV — czym się różnią oraz czy są zdrowe dla skóry?

 

Choć z pozoru promieniowania UVB i UVA tylko nieznacznie się różnią, warto je poznać a także sklasyfikować, aby właściwie dobrać ochronę przeciwsłoneczną. Pierwsze z powyższych pojęć oznacza promieniowanie ultrafioletowe o niewielkiej długości fali. Z uwagi na swoje fizyczne właściwości nie jest ono w stanie przeniknąć w głąb skóry przez jej górną warstwę. Promieniowanie UVA natomiast charakteryzuje się długimi falami. Dzięki temu bez problemu przedostaje się dalej, a także odpowiada za starzenie się ciała.

 

Na tym etapie warto wspomnieć również o tzw. blue light. Jest to światło niebieskie, czyli promieniowanie HEV prowadzące do zniszczenia komórek skóry. Emitują je wszelkie urządzenia elektroniczne, m.in. laptopy, telefony i tablety. Blue light przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego dodatkowo wyzwala wolne rodniki, uszkadzając tym samym włókna kolagenowe. To natomiast powoduje utratę elastyczności skóry.

Kremy z filtrem — dlaczego są tak istotne?

 

Aby zrozumieć, dlaczego krem SPF powinien być elementem codziennej pielęgnacji, należy poznać wpływ słońca na skórę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż promienie UVA emitowane są w jednakowym natężeniu przez cały rok — niezależnie od pogody. Ponadto nie są zatrzymywane ani przez okna, ani chmury, dlatego każdy jest na nie narażony, nawet przebywając w domu. Aż 80 proc. z nich przedostaje się do skóry właściwej, powodując fotostarzenie poprzez wpływ na DNA komórek, produkcję elastyny, kolagenu, a także pracę melanocytów. To prowadzi do powstawania przebarwień, wysuszania cery, a nawet jej rogowacenia.

 

Promienie UVB natomiast odpowiedzialne są zarówno za opaleniznę, jak i powstawanie nowotworów łagodnych oraz złośliwych. Bezpieczna dwudziestominutowa ekspozycja na nie ma dobroczynny wpływ, jednak wielogodzinna — prowadząca do poparzeń — nawet kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

 

To dlatego warto do codziennej pielęgnacji włączyć kremy z filtrem. Zamieniają one bowiem niebezpieczne promieniowanie w nieszkodliwe dla ciała ciepło, za sprawą czego możliwe jest uniknięcie negatywnych konsekwencji związanych z oddziaływanie UVB i UVA.

 

Antyoksydanty w kremach z filtrem — działanie

 

Antyoksydanty w kosmetykach (przeciwutleniacze) odgrywają szczególną rolę w ochronie przeciwsłonecznej. Zwiększają one skuteczność kremów z filtrem, dodatkowo ochraniając skórę przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. Ponadto neutralizują szkody wyrządzane przez wolne rodniki, jak i hamują ich rozwój.

 

Jednym z takich antyoksydantów jest koenzym Q10, który wygładza zmarszczki i zapobiega uszkadzaniu DNA. Można go znaleźć w ofercie Lynia w specjalistycznym kremie dla cery dojrzałej zawierającym również leczniczy ekstrakt z Centella asiatica.

 

Równie skutecznym antyoksydantem, którego stosowanie warto łączyć z kremami SPF, jest wit. C. Przyczynia się ona do pobudzenia fibroblastów, zwiększenia produkcji melaniny, złagodzenia stanów zapalnych, a także ujednolicenia kolorytu skóry. Znaleźć ją można m.in. w olejku z witaminą C 5% stworzonym do cery suchej, naczynkowej i wrażliwej. Równie skutecznym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest rozjaśniający olejek z kwasem alfa-liponowym 3% oraz wit. C.

 

Jak długo chroni krem z filtrem i dlaczego należy go reaplikować?

 

Krem SPF 50 do twarzy chroni cerę 50 razy dłużej, niż wynosi bezpieczny czas ekspozycji na promieniowanie UV. Idąc tym tropem, po nałożeniu kremu z wartością 30 na opakowaniu można przebywać na słońcu 30 razy dłużej niż 20 min, czyli ok. 10 godz. Trzeba jednak pamiętać, że działanie specyfiku osłabiają pot, woda, wycieranie się w ręcznik lub ocieranie skórą ubrania. Niezwykle potrzebna jest zatem tzw. reapliacja SPF, czyli ponowne nałożenie kremu co 2-3 godz.

 

Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, aby podczas reaplikacji nie zniszczyć makijażu? Najlepiej sięgnąć po SPF w formie mgiełki.

 

Jak nakładać krem z filtrem i czy należy go zmywać?

 

Kremy z filtrem dobrze jest nakładać na oczyszczoną skórę, posmarowaną nawilżającym kosmetykiem na dzień. Trzeba pamiętać o zaaplikowaniu go jeszcze przed wykonaniem makijażu, aby móc cieszyć się skutecznym działaniem ochrony.

 

Jak zmywać SPF z twarzy i ciała? Najlepiej za pomocą emulgującego oleju lub masła do demakijażu. Określoną ilość należy nałożyć na ciało, po czym wmasować w skórę po rozpuszczeniu kremu z filtrem zmyć letnią wodą.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium