Promieniowanie UV — co to jest i jaki ma wpływ na skórę?
Promieniowanie słoneczne towarzyszy nam każdego dnia i jest jednym z głównych czynników wpływających na zmianę fizjologii skóry. Jednak czy jest bezpieczne? Częste, długotrwałe wystawianie ciała na jego oddziaływanie prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia, a nawet zwiększenia ryzyka wystąpienia czerniaka. Aby zapobiec tym negatywnym konsekwencjom, należy stosować chroniące skórę kremy z filtrem. W jaki sposób zabezpieczają one przed promieniowaniem? Czy można stosować je codziennie?
Promieniowania UVA, UVB i HEV — czym się różnią oraz czy są zdrowe dla skóry?
Choć z pozoru promieniowania UVB i UVA tylko nieznacznie się różnią, warto je poznać a także sklasyfikować, aby właściwie dobrać ochronę przeciwsłoneczną. Pierwsze z powyższych pojęć oznacza promieniowanie ultrafioletowe o niewielkiej długości fali. Z uwagi na swoje fizyczne właściwości nie jest ono w stanie przeniknąć w głąb skóry przez jej górną warstwę. Promieniowanie UVA natomiast charakteryzuje się długimi falami. Dzięki temu bez problemu przedostaje się dalej, a także odpowiada za starzenie się ciała.
Na tym etapie warto wspomnieć również o tzw. blue light. Jest to światło niebieskie, czyli promieniowanie HEV prowadzące do zniszczenia komórek skóry. Emitują je wszelkie urządzenia elektroniczne, m.in. laptopy, telefony i tablety. Blue light przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego dodatkowo wyzwala wolne rodniki, uszkadzając tym samym włókna kolagenowe. To natomiast powoduje utratę elastyczności skóry.
Kremy z filtrem — dlaczego są tak istotne?
Aby zrozumieć, dlaczego krem SPF powinien być elementem codziennej pielęgnacji, należy poznać wpływ słońca na skórę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż promienie UVA emitowane są w jednakowym natężeniu przez cały rok — niezależnie od pogody. Ponadto nie są zatrzymywane ani przez okna, ani chmury, dlatego każdy jest na nie narażony, nawet przebywając w domu. Aż 80 proc. z nich przedostaje się do skóry właściwej, powodując fotostarzenie poprzez wpływ na DNA komórek, produkcję elastyny, kolagenu, a także pracę melanocytów. To prowadzi do powstawania przebarwień, wysuszania cery, a nawet jej rogowacenia.
Promienie UVB natomiast odpowiedzialne są zarówno za opaleniznę, jak i powstawanie nowotworów łagodnych oraz złośliwych. Bezpieczna dwudziestominutowa ekspozycja na nie ma dobroczynny wpływ, jednak wielogodzinna — prowadząca do poparzeń — nawet kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.
To dlatego warto do codziennej pielęgnacji włączyć kremy z filtrem. Zamieniają one bowiem niebezpieczne promieniowanie w nieszkodliwe dla ciała ciepło, za sprawą czego możliwe jest uniknięcie negatywnych konsekwencji związanych z oddziaływanie UVB i UVA.
Antyoksydanty w kremach z filtrem — działanie
Antyoksydanty w kosmetykach (przeciwutleniacze) odgrywają szczególną rolę w ochronie przeciwsłonecznej. Zwiększają one skuteczność kremów z filtrem, dodatkowo ochraniając skórę przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. Ponadto neutralizują szkody wyrządzane przez wolne rodniki, jak i hamują ich rozwój.
Jednym z takich antyoksydantów jest koenzym Q10, który wygładza zmarszczki i zapobiega uszkadzaniu DNA. Można go znaleźć w ofercie Lynia w specjalistycznym kremie dla cery dojrzałej zawierającym również leczniczy ekstrakt z Centella asiatica.
Równie skutecznym antyoksydantem, którego stosowanie warto łączyć z kremami SPF, jest wit. C. Przyczynia się ona do pobudzenia fibroblastów, zwiększenia produkcji melaniny, złagodzenia stanów zapalnych, a także ujednolicenia kolorytu skóry. Znaleźć ją można m.in. w olejku z witaminą C 5% stworzonym do cery suchej, naczynkowej i wrażliwej. Równie skutecznym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest rozjaśniający olejek z kwasem alfa-liponowym 3% oraz wit. C.
Jak długo chroni krem z filtrem i dlaczego należy go reaplikować?
Krem SPF 50 do twarzy chroni cerę 50 razy dłużej, niż wynosi bezpieczny czas ekspozycji na promieniowanie UV. Idąc tym tropem, po nałożeniu kremu z wartością 30 na opakowaniu można przebywać na słońcu 30 razy dłużej niż 20 min, czyli ok. 10 godz. Trzeba jednak pamiętać, że działanie specyfiku osłabiają pot, woda, wycieranie się w ręcznik lub ocieranie skórą ubrania. Niezwykle potrzebna jest zatem tzw. reapliacja SPF, czyli ponowne nałożenie kremu co 2-3 godz.
Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, aby podczas reaplikacji nie zniszczyć makijażu? Najlepiej sięgnąć po SPF w formie mgiełki.
Jak nakładać krem z filtrem i czy należy go zmywać?
Kremy z filtrem dobrze jest nakładać na oczyszczoną skórę, posmarowaną nawilżającym kosmetykiem na dzień. Trzeba pamiętać o zaaplikowaniu go jeszcze przed wykonaniem makijażu, aby móc cieszyć się skutecznym działaniem ochrony.
Jak zmywać SPF z twarzy i ciała? Najlepiej za pomocą emulgującego oleju lub masła do demakijażu. Określoną ilość należy nałożyć na ciało, po czym wmasować w skórę po rozpuszczeniu kremu z filtrem zmyć letnią wodą.