Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 22,22 GBP.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Rosacea (trądzik różowaty) – przyczyny, objawy i dobór pielęgnacji
Rosacea (trądzik różowaty) – przyczyny, objawy i dobór pielęgnacji

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i dobór pielęgnacji

 

Słowo „trądzik” w pierwszym odruchu najczęściej kojarzy się z popularnym szczególnie w okresie dojrzewania problemem skórnym – zmianami o charakterze ropnym, najczęściej pojawiającymi się cyklicznie. Jest to schorzenie zwane acne, które z rosacea, czyli trądzikiem różowatym, łączy tak naprawdę niewiele. Na czym zatem polega drugie z nich? Ta choroba o charakterze zapalnym wykazuje charakter cykliczny, dotyczy poniżej 10% populacji i najczęściej występuje u osób dorosłych. Jakie zatem daje objawy? W jaki sposób można sobie z nią poradzić? Jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać, aby jak najlepiej zadbać o cerę?

 

Przyczyny powstawania trądziku różowatego – skąd bierze się to schorzenie? 

Podobnie jak w przypadku rozlicznych złożonych chorób, trądzik różowaty nie ma jednej określonej przyczyny, która występuje w przypadku każdego pacjenta. Nie jest on niestety również zbadany na tyle, aby z całą pewnością stwierdzić, co go wywołuje. Specjaliści wskazują jednak na czynniki ryzyka, które statystycznie najczęściej występują u osób dotkniętych tą przypadłością – mogą przyczynić się do wywołania lub zaostrzenia pewnych objawów –  i są to między innymi:

 

  • zaburzenia hormonalne,
  • inne choroby przewlekłe,
  • reakcje alergiczne powiązane z przyjmowaniem określonego pożywienia bądź leków,
  • ekspozycja na stres,
  • regularne stosowanie używek oraz silnych substancji chemicznych (na przykład w kosmetykach),
  • niewłaściwa dieta, bogata w substancje sprzyjające powstawaniu stanów zapalnych.

 

Jak wygląda trądzik różowaty i po czym go rozpoznać? 

Należy wziąć pod uwagę, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która powinna być diagnozowana oraz konsultowana z lekarzem specjalistą od dermatologii. Objawy mogą bowiem być niespecyficzne i zdarza się, że łatwo pomylić je z symptomami innych problemów skórnych. Charakterystyczne zmiany występują zazwyczaj na środku twarzy, czyli w okolicy policzków, podbródka, czoła oraz nosa. Jak sugeruje nazwa, można wśród nich wskazać między innymi silne zaczerwienienie skóry – rumień z początku może okresowo pojawiać się i znikać, w późniejszej fazie choroby pozostaje jednak na stałe. 

 

Niekiedy występują też nieregularności powierzchni skóry, takie jak krostki czy grudki, a także poszerzone naczynka krwionośne. Wielu pacjentów skarży się na suchość, bolesność oraz obrzęk cery, co również zalicza się do typowych objawów. Są jednak sposoby – zarówno profesjonalne, jak i domowe – na łagodzenie objawów i poprawę komfortu.

 

Pielęgnacja wskazana przy trądziku różowatym – na co warto zwracać uwagę? 

Nasilenie objawów trądziku różowatego niejednokrotnie bywa bezpośrednią przyczyną pogorszenia samopoczucia oraz samooceny. Wobec tego tym bardziej warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać chorobę w ryzach, zapobiegać jej zaostrzeniom oraz łagodzić nieprzyjemne odczucia. 

 

Z pomocą przychodzą między innymi kosmetyki naturalne, o delikatnych składach, idealne do pielęgnacji szczególnie wymagającej skóry. Każdy etap codziennej troski o cerę powinien być dobrze zaplanowany i przetestowany, a kompilacja łagodnej bazy z dobrze dobranymi substancjami aktywnymi to klucz do sukcesu, podobnie jak w przypadku dowolnych innych problemów skórnych.

 

Przede wszystkim zaleca się obserwować reakcje skórne na dane formuły kosmetyczne i unikać tych, które powodują jakikolwiek dyskomfort, a częściej sięgać po te o właściwościach łagodzących i kojących. 

 

Substancje, które warto wybierać w kosmetykach 

Wśród zalecanych przez ekspertów substancji często pojawia się na przykład azeloglicyna, działająca przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Wykazuje ona właściwości rozjaśniające, a także nawilżające i uelastyczniające. Stanowi połączenie kwasu azelainowego oraz aminokwasu glicyny. Gdzie można ją znaleźć lub samodzielnie zastosować? Wchodzi między innymi w skład delikatnego toniku do cery trądzikowej z ekstraktem z aloesu, minerałami i wodą morską, który doskonale odświeża, łagodzi i przygotowuje cerę na dalsze etapy pielęgnacji. Substancja ta pojawia się również w składzie kremu do twarzy niezawierającego gliceryny, mogącej w niektórych przypadkach zaostrzać problemy skórne.

 

Zestaw do samodzielnego wykonania kremu anti-acne bez gliceryny

Zestaw DIY do samodzielnego wykonania toniku z azeloglicyną

Zaleca się także stosowanie produktów bogatych w centella asiatica, czyli ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Ta niepozorna łagodna substancja wzmacnia naczynia krwionośne, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz stymuluje produkcję kolagenu, wygładzając cerę i zapobiegając obrzękom. Z kolei kwas laktobionowy złagodzi podrażnienia oraz stany zapalne związane z trądzikiem różowatym, a przy okazji wygładzi cerę i poprawi jej jędrność.

Ekstrakt z centella asiatica (wąkroty azjatyckiej)

 

Dogłębne nawilżenie skóry – sposób na utrzymanie jej w dobrej kondycji 

Zadbana, dogłębnie oczyszczona i dobrze nawilżona skóra to klucz do skutecznej walki z objawami trądziku różowatego. Po myciu twarzy – zarówno porannym, jak i wieczornym – należy zadbać o nadanie skórze odpowiedniego poziomu pH. Pomoże w tym produkt tonizujący, na przykład tonik żelowy o dodatkowym działaniu nawilżającym. Zawiera on między innymi mocznik, kompleks nawadniający oraz kojący d-panthenol, dzięki czemu wygładza i pomaga transportować składniki aktywne w głąb skóry.


W przypadku zaostrzenia stanów zapalnych i dużej nadwrażliwości świetnie sprawdzi się też tonik łagodzący do cery wrażliwej, wspomagający proces odnowy naskórka, wzmacniający naczynia i lekko złuszczający.

Natomiast dobrą, naturalną alternatywę dla toniku stanowi mgiełka różana, którą można stosować również do odświeżania cery w ciągu dnia.

 

Co warto nałożyć na cerę po tonizacji? Przed aplikacją kremu dobrze jest pomyśleć jeszcze o takim dodatkowym kroku jak booster nawilżający lub booster różany, czyli wypełnione substancjami aktywnymi skoncentrowane serum do twarzy. 

 

 

Krem nawilżający powinien być dostosowany do wieku oraz trybu życia i innych okoliczności wpływających na stan cery – na przykład młoda cera o skłonnościach do przesuszania polubi łagodzący krem nawilżający z algami, doskonały także pod makijaż, a do skóry dojrzałej warto przetestować krem z ceramidami i peptydami, wspomagający odnowę i odbudowę naskórka. 

 

W przypadku wyraźnie rozszerzonych naczynek można też wybrać krem z kwasem laktobionowym 5%, którego starannie skomponowane składniki wzmacniają i łagodzą cerę.

 

Posiadacze i posiadaczki cery skłonnej do przetłuszczania na pewno zainteresują się kremem z kwasem azelainowym, zawierającym matujący puder bambusowy. Należy pamiętać, że wisienką na torcie porannej pielęgnacji zawsze powinien być krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym, chroniący cerę przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Baza kosmetyczna do cery z trądzikiem różowatym nie odbiega mocno od tej standardowej. Należy wziąć pod uwagę, że najskuteczniejsza pielęgnacja opiera się na obserwowaniu reakcji skóry oraz regularności. Warto zwrócić uwagę na delikatne substancje aktywne, które potrafią zdziałać cuda.



Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 22,22 GBP.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium