Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od $41.39.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Jak zacząć tworzyć naturalne kosmetyki — podstawy DIY
Jak zacząć tworzyć naturalne kosmetyki — podstawy DIY

 

Kosmetyki DIY (Do It Yourself) to nic innego jak kremy, toniki czy żele przygotowane samodzielnie w warunkach domowych. To doskonały sposób na naukę i zabawę w jednym, szczególnie w przypadku osób, które interesują się kosmetologią oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Trzeba jednak pamiętać, że cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania. Każdy kosmetyk wymaga bowiem zupełnie innych warunków i receptury, aby mógł zadziałać na skórze.

 

Kosmetyki DIY — dlaczego warto je tworzyć? 

Samodzielne tworzenie kosmetyków ma wiele zalet. Warto się im przyjrzeć przed przystąpieniem do działania. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kremy wykonane tą metodą można bez problemu dopasować do własnych potrzeb i wymagań. Jeśli osoba, która poszukuje odpowiedniej pielęgnacji, jednocześnie chce dokładniej poznać skład oraz proces przygotowywania produktu, powinna zainteresować się DIY. 

Ponadto kosmetyki DIY to też świetny wybór w przypadku miłośników zero-waste i oszczędnego, ekologicznego trybu życia. Dodatkowo wiele receptur stworzonych jest dla wegan, co oznacza również, że skład finalnego produktu będzie skrojony na miarę. Kolejną zaletę stanowi także brak ograniczeń. Wybór przepisów jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Kremy DIY — rodzaje 

Aby móc rozpocząć bezpieczne tworzenie kosmetyków DIY, najpierw należy poznać ich poszczególne rodzaje. Wyróżnia się:

  • emulsje (kremy, balsamy, masła)
  • roztwory wodne (toniki, mgiełki, szampony, żele)
  • olejki (sera olejowe)
  • proszki (maseczki, peelingi)

Toniki do twarzy to nic innego jak roztwory wodne lub wodno-żelowe, dzięki którym skóra staje się odświeżona i czysta. Przeznaczone są do oczyszczania i tonizacji twarzy a stosuje się je doraźnie lub w codziennej pielęgnacji. Nawilżają oraz koją skórę, a dodatkowo (niektóre z nich) mają wartościowe właściwości ściągające, regulujące pH oraz antbakteryjne. To jednak nie wszystko. Zastosowanie roztworu stanowi również doskonały sposób na pobudzenie procesów i przemian pod skórą.

Kremy do ciała natomiast — z racji tego, że są emulsjami — składają się z dwóch faz: wodnej i tłuszczowej (olejowej). Aby takie połączenie mogło zadziałać, musi być połączone za pomocą emulgatora, który ma za zadanie osłabiać napięcie powierzchniowe. Wyróżnia się kilka rodzajów emulgatorów:

  • jonowe, czyli na przykład siarczany alkilowe, sole anionowe lub mydła sodowe,
  • niejonowe, m.in. alkohole, lecytyna, cholesterol,
  • substancje inne niż surfaktany — kaolin, stearyniany.

Warto wiedzieć, że fazy wodna i tłuszczowa w innych, naturalnych warunkach nie mogłyby się połączyć. Dzięki zastosowaniu emulgatora wytwarzającego emulsję jest to możliwe.

 

Jakie inne ważne substancje wchodzą w skład kosmetyków DIY? Humektanty i konserwanty

Oprócz wyżej wymienionych składników wyróżnia się też niezwykle istotne humektanty i konserwanty. Pierwsze z nich to substancje odpowiadające za intensywne nawilżenie skóry. Warto wiedzieć, że pozwalają one na związanie wody, co zapobiega jej późniejszej utracie, a także pozwala cieszyć się miękką, delikatną skórą przez wiele godzin. Jako że są higroskopijne, pochłaniają wilgoć, która z otoczenia przedostaje się do skóry, a następnie zatrzymują ją w warstwie rogowej. Humektanty (np. gliceryna) występują niemal we wszystkich produktach przeznaczonych do nawilżania włosów lub ciała.

Z kolei konserwanty mają za zadanie ochronić przygotowane metodą DIY kosmetyki przed wszelkiego rodzaju bakteriami i grzybami. Stanowią zabezpieczenie, dzięki któremu do skóry nie przedostają się zabrudzenia, na przykład te naniesione dłonią na krem. Przedłużają trwałość produktu, dlatego znajdują się we wszystkich kremach, tonikach oraz balsamach.

 

Kosmetyki DIY — od czego zacząć?

Po zapoznaniu się z najważniejszymi składnikami kosmetyków czas przejść do zasad tworzenia produktów DIY. Osoby początkujące powinny postawić na gotowe bazy kosmetyczne, a także proste receptury. Przykładem może być prosty przepis na serum przeciwstarzeniowe. Aby wcielić w życie nieskompilowaną recepturę, wystarczy zmieszać ze sobą wszystkie oleje, składniki aktywne, ekstrakty i witaminy.

 

Bazy kosmetyczne tj. baza kremowa C  to idealny początek przygody z własnymi kosmetykami. Baza kremowa to gotowa emulsja zawierająca wodę, oleje, emulgatory, witaminy oraz konserwanty. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy technologicznej, a wykonanie kremu z jej użyciem trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy dodać do niej odrobinę wybranego ekstratu lub substancji aktywnej.

Konserwant – czy każdy kosmetyk powinien zawierać ten składnik? 

Zarówno naturalne konserwanty do kosmetyków, jak i te pozyskiwane sztucznie, zwalczają chorobotwórcze patogeny odpowiedzialne np. za wywołanie grzybicy (Candida Albicans). Hamują również ryzyko rozwoju gronkowca złocistego, będącego przyczyną czyraków, liszajów, jęczmienia, a nawet sepsy.

Stosowanie układów konserwujących w kosmetykach zawierających wodę jest obligatoryjne. Każdy tonik, krem, balsam czy szampon musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony przed skażeniem. Wyjątkiem od tej reguły będą kosmetyki, które planujemy zużyć w ciągu kliku dni oraz kosmetyki na bazie tłuszczy tj. olejki i sera olejowe – tu warto dodać jednak antyoksydanty np. witaminę E. 

 

Osoby doświadczone, które mają już za sobą pierwsze próby, zwykle decydują się na bardziej wymagające zadania, np. kremy tworzone od podstaw. Tutaj ze szczególną starannością należy zwrócić uwagę na stężenia składników oraz ich ilości. Dotyczy to w szczególności kremów z kwasami, które mają silne działanie i w nadmiarze mogą zaszkodzić skórze lub destabilizować całą emulsję. Przykładem jest trudniejsza w wykonaniu receptura na krem z kwasem salicylowym 1%. Specyfika kwasu nie pozwala na uproszczoną recepturę ba bazie kremowej. 

To nie wszystko. Istotną rolę odgrywa też pH kosmetyku, które trzeba dopasować do potrzeb skóry. Można je sprawdzić za pomocą miernika — powinno wynosić 4,5-5,5 pH. W przypadku mierzenia odczynu kosmetyków stosuje się papierki wskaźnikowe. Jeśli wychodzi ono zbyt niskie, należy dodać mleczan sodu 60%, natomiast gdy okazuje się wysokie — kwas mlekowy 80%. pH Kosmetyków o działaniu złuszczającym powinno być zdecydowanie niższe – ok. 3 pH.

Niezależnie od doświadczenia, warto sięgnąć po gotowe zestawy DIY. Są to odpowiednio dobrane i bezpiecznie skomponowane formulacje, z których z łatwością da się stworzyć krem, tonik lub balsam. Rozwiązanie idealne na start. 

A oto przykładowa receptura na krem nawilżający, która ma na celu przedstawienie niskiego skomplikowania niektórych formulacji. 

 

  1. Baza kremowa – 40 g

  2. Hydromanil – 3 g

  3. Woda lub hydrolat – 2 g
  4. Kwas hialuronowy żel 1% – 1 g

  5. Olej ze słodkich migdałów – 2 g

  6. Kompleks morski z Algami - 2 g

Wykonanie kremu:

  1. Sprawdzenie kompletności otrzymanego zestawu oraz przygotowanie dodatkowych składników (woda lub hydrolat).

  2. Przygotowanie stanowiska pracy z zachowaniem podstawowych zasad higieny.

  3. Do pojemnika z bazą kosmetyczną dodajemy załączony olej oraz odmierzoną pipetą wodę, po czym całość mieszamy do połączenia się składników i uzyskania jednolitej masy.

  4. Do otrzymanego kremu dodajemy hydromanil oraz kwas hialuronowy. Składniki należy przelewać bardzo dokładnie, niemal do ostatniej kropli, nie pozostawiając ich w załączonych opakowaniach.

  5. Następnie całość dokładnie wymieszać. Krem jest gotowy do użycia.

  6. Na koniec można dodać olejek eteryczny.

 





Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od $41.39.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium