Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 199,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Kofeina w kosmetykach - jak działa ona na skórę i włosy?

Kofeina, znana głównie jako pobudzający składnik naszej ulubionej porannej kawy, od pewnego czasu zyskuje na popularności także w kosmetykach. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Jakie korzyści przynosi naszej skórze i włosom? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak kofeina działa w produktach do pielęgnacji oraz polecimy wybrane kosmetyki naszej marki Lynia.

Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Blog chmura tagów
Promieniowanie HEV i IR – czy jest szkodliwe? Jak chronić skórę na co dzień?
Promieniowanie HEV i IR – czy jest szkodliwe? Jak chronić skórę na co dzień?

Z roku na rok zwiększa się społeczna świadomość negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji na słońce. Zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV to coś nieodzownego, niezależnie od pory roku czy pogody. Jednak nadal nowością jest temat dodatkowego zabezpieczania ciała przed działaniem HEV oraz IR. Czas poświęcić więcej uwagi ochronie skóry przed zagrożeniami, których źródła zewsząd ją otaczają.

 

Niebezpiecznie promieniowanie HEV i IR – jak chronić skórę skutecznie?

Jeszcze nie tak dawno niewielka wiedza o zagrożeniach, jakie niesie szkodliwe promieniowanie UV sprawiała, że stosowanie kosmetyków z filtrem kojarzyło się wyłącznie z pielęgnacją ciała podczas intensywnego opalania. Jednak codzienne zabezpieczanie skóry to konieczność – tak, jak każda inna forma dbania o higienę osobistą czy pielęgnację. Dodatkowo w ostatnich latach tematem numer 1 stało się inne poważne zagrożenie zdrowia skóry, a mianowicie promieniowanie HEV i IR.

zdjecie-promieniowanie-uv-spektrum

Do podstawowych form zabezpieczenia przed ich negatywnym działaniem należy stosowanie produktów kosmetycznych, których składniki ograniczają przenikanie fal w głąb struktur tkankowych, dodatkowo stymulując procesy naprawcze. Kremy ochronne SPF o odpowiedniej konsystencji, a ponadto niskiej ścieralności, są zalecane w codziennej pielęgnacji każdemu, w szczególności osobom o fototypie skóry I/II wg Fitzpatricka oraz immunoniekompetentnym.

 

Negatywne oddziaływanie promieniowania HEV i IR

Światło niebieskie oraz promieniowanie podczerwone stanowią nieodłączny element współczesnego otoczenia. Są one emitowane naturalnie przez słońce bądź sztucznie przez ekrany smartfonów, tabletów albo innych urządzeń elektronicznych. Zarówno promieniowanie HEV, jak i IR docierają do głębokich warstw skóry, powodując między innymi:

  • generowanie wolnych rodników i intensyfikację ich aktywności,
  • zwiększoną aktywację metaloproteinaz,
  • postępującą degradację włókien kolagenowych i elastynowych,
  • wzrost aktywności tyrozynazy i trwałą pigmentację skóry,
  • inne, zauważalne zmiany w wyniku przedwczesnego fotostarzenia się skóry.

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom ekspozycji na działanie promieniowania HEV i IR jest jednym z ważniejszych aspektów ochrony zdrowia, a przy tym kosmetycznej pielęgnacji. Wysoki potencjał dają tu wieloskładnikowe kremy z filtrami nowej generacji o szerszym spektrum działania.

 

Nowoczesne kremy z filtrem – ochrona przed UVA i UVB to dopiero początek

Ze względu na dynamiczny rozwój technologii niezwykle istotne staje się regularne stosowanie dobrej jakości stabilnych fotoprotektorów UV, HEV i IR. Chodzi o kosmetyki z wysokim SPF, zapewniające dłuższą ochronę, uzupełnione składnikami bioaktywnymi o działaniu wspomagającym. Jedną z takich propozycji jest np. nawilżająco łagodzący krem Lynia SunShield SPF 50+ z antyoksydantami.

 

Lynia SunShield SPF 50+ posiada bardzo szerokie spektrum działania 

 

Wysoki wskaźnik SPF to parametr niezwykle istotny i należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Ważne, aby w opisie wybrany krem z filtrem ochronnym UV, HEV i IR miał też informację o zakresie długości fal, w którym jego składniki chronią skórę. Prawidłowo skomponowane receptury powinny zawierać też substancje bioaktywne wspomagające antyoksydację, gwarantujące nawilżenie skóry oraz stymulujące regenerację.

zdjecie-spektrum-ochrony-uv-sunshield

Istotną cechą nowoczesnych kremów ochronnych jest fakt, że wykorzystują one organiczne filtry UV, HEV i IR łączące cechy chemiczne, a także mineralne, m.in. Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol czy Ethylhexyl Triazone. Uzupełnione np. ekologicznym ekstraktem z zielonej herbaty, D-pantenolem tudzież kompleksami stworzonymi po to, by zapewniały wzmocnienie bariery skórnej, kosmetyki te odpowiadają na potrzeby współczesnych użytkowników.

 

Pełnowymiarowa ochrona skóry przed promieniowaniem HEV i IR, czyli jak aplikować krem z filtrem?

Odpowiednia mieszanina fotostabilnych filtrów ograniczających efekty, na jakie naraża skórę promieniowanie HEV i IR oraz właściwa kompozycja substancji uzupełniających recepturę mają kluczowe znaczenie w ochronie wszystkich typów cery. Ważne, aby przy częstym kontakcie z wodą stosowany był wodoodporny krem z filtrem o niskiej ścieralności. Zapewnia ona wydłużenie trwałości produktu, jako dodatkowej bariery ochronnej dla skóry. Istotną rolę odgrywa też forma kosmetyku. Walory sensoryczne kremu przekładają się na jego właściwości aplikacyjne. 

Z uwagi na konieczność częstej aplikacji kosmetyku przez cały rok, warto też zwrócić uwagę na jego konsystencję. Lekki krem z filtrem łatwo się rozsmarowuje oraz szybciej wchłania, a co za tym idzie brak po nim nieestetycznych, tłustych śladów, np. na ubraniach lub urządzeniach elektronicznych pozostawianych podczas wykonywania codziennych czynności. 

Aby zapewniona została najlepsza ochrona skóry, należy wybierać preparaty bazujące na składnikach stworzonych z myślą o zwalczaniu współczesnych zagrożeń, takich jak promieniowanie HEV i IR. Ze względu na to, że dociera ono do skóry nawet w zamkniętych pomieszczeniach, stosowanie kremów z filtrem powinno stanowić stały element codziennej, wieloetapowej pielęgnacji. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium