Korzystne właściwości, jakie wykazują składniki owoców papai w kontakcie ze skórą, obserwowane były już przed wiekami m.in. na Karaibach. Wykorzystywanie łatwo dostępnych produktów oraz pochodzących z nich naturalnych substancji należało do powszechnych praktyk pielęgnacyjnych i leczniczych. Papainie, czyli enzymowi proteolitycznemu o działaniu keratolitycznym zawartemu w mleku papai, przypisuje się działanie nawilżające i wygładzające, a także – co istotne w trosce o kondycję starzejącej się skóry – złuszczające.
Enzymy roślinne w codziennym użytkowaniu – pochodzenie papainy i jej właściwości
Uprawiana w strefach tropikalnych i subtropikalnych popularna papaja, a dokładniej rzecz ujmując – melonowiec właściwy (Carica papaya L.), jest wysoko pnącą się rośliną, której owoce słyną ze słodkości, soczystości oraz intensywnie pomarańczowej barwy. Największym producentem papai na świecie są niezmiennie Indie, a drugie i trzecie miejsce przypada kolejno Brazylii i Meksykowi.
Zawarta w melonowcu właściwym papaina to naturalnie wytworzony związek chemiczny, który – w dużym uproszczeniu – wykazuje zdolność do rozkładu białek na aminokwasy i peptydy. Ważnym procesem dla kosmetyki, stymulowanym właśnie przez tę substancję, jest degradacja połączeń korneodermosomalnych występujących między nieaktywnymi już komórkami naskórka. Oznacza to, że enzym ten wykazuje wyraźne działanie złuszczające, rozjaśniające i wygładzające.
W zależności od potrzeb i formy stosowania, z melonowca właściwego wykorzystuje się rozmaite części: od łodyg, przez liście, po owoce i zawarty w nich sok. Nazywany również lateksem z papai, mleczny sok stanowi główne źródło aktywnej papainy. Jej zdolność głębokiej hydrolizy białek oraz oddziaływania na wybrane związki peptydowe sprawia, że wykorzystywana jest ona w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, ochronnych oraz przeciwstarzeniowych skóry. Zawarta w lekkich formułach kremów takich, jak np. Multi Brightening Face Booster, wykazuje działanie rozjaśniające oraz głęboko nawilżające, co pozwala osiągnąć widoczny efekt poprawy kolorytu skóry twarzy i okolic bez mechanicznej ingerencji w jej strukturę.
Papaina – działanie kosmetyczne enzymu z melonowca właściwego (Carica papaya L.)
Uznana za wysoce bezpieczną substancję do wykorzystywania w kosmetyce papaina stanowi cenny składnik dobrych preparatów do walki z nieodłącznym objawem stale postępujących procesów starzenia, jakim jest kumulacja martwych komórek na powierzchni skóry. Wraz z wiekiem efektywność naturalnych procesów eksfoliacji zauważalnie się zmniejsza, a co za tym idzie – umiejętne wspomaganie ich z pomocą produktów kosmetycznych stanowi ważny etap domowej pielęgnacji.
Papaina nie tylko wspomaga procesy oczyszczania skumulowanych, martwych komórek naskórka, lecz także działa stymulująco na żywe tkanki poprzez przyspieszenie ich wzrostu. To główny składnik takich produktów jak dwufazowy peeling enzymatyczny Lynia peel-off z owoców tropikalnych, przygotowanych w formie żelowej maski do użytku zarówno domowego, jak i profesjonalnego. Efekt delikatnego złuszczania martwego naskórka i zmniejszenia wrażenia szorstkości skóry zauważalny jest przy regularnym stosowaniu zabiegów peelingujących oraz głęboko odżywiających.
Dwufazowy peeling w formie żelu peel-off jest bardzo prosty w przygotowaniu. Saszetka składa się z neutralnego żelu (38,5 g), który na chwilę przed użyciem należy połączyć z fazą zawierającą wysoko skoncentrowane składniki aktywne (11,5 g). Dodatkowym atutem kosmetyku jest czas wykonywanego zabiegu: 5 min.
Aktywna pielęgnacja skóry – działanie kosmetyczne papainy
W codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i okolic ważny etap stanowi przygotowanie jej komórek na przyjęcie substancji kosmetycznych, które dodatkowo ochronią je przed szkodliwym działaniem stale aktywnych czynników zewnętrznych oraz wspomogą naturalne procesy naprawcze. Zawarta w mleku melonowca właściwego papaina, wykorzystana w formule np. naturalnego peelingu enzymatycznego z owoców ananasa i papai, znana jest ze swojego działania:
- przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego,
- przeciwzapalnego i wspierającego procesy odnowy tkankowej,
- delikatnie złuszczającego,
- ochronnego w kontakcie z promieniowaniem UV,
- ochronnego z uwagi na potwierdzony badaniami wysoki potencjał przeciwutleniający.
Odpowiedni dobór kosmetyków i ich składników bioaktywnych zapewnia czynne wsparcie w regeneracji struktury skóry oraz stymulacji jej naturalnych funkcji. Jest on istotny szczególnie wtedy, gdy organizm zmaga się z problemami osłabionej produkcji elastyny, kolagenu, a także innych kluczowych składników budulcowych kolejnych warstw skóry. W walce z nimi warto zwracać się w stronę naturalnych surowców, takich jak ekstrakt z papai, które wpływają na zwiększenie napięcia skóry, ujednolicenie jej kolorytu oraz rozjaśnienie powstałych przebarwień.
Kosmetyki o działaniu złuszczającym, m.in. peeling enzymatyczny z owoców tropikalnych Lynia, zawierają enzymy keratolityczne, które w sposób nieinwazyjny stymulują bądź przyspieszają pożądane przemiany chemiczne w skórze. Możliwość wykonania domowego zabiegu złuszczającego bez nieprzyjemnego, a niekiedy wręcz niewskazanego ze względu na indywidualne potrzeby skóry efektu tarcia, pozwala jeszcze lepiej dbać o kondycję zarówno cery normalnej, jak i wrażliwej lub nawet wysoce wymagającej.
Peelingi enzymatyczne od e-naturalne. Peeling enzymatyczny z owoców tropikalnych (po lewej) polecany jest szczególnie dla cer przesuszonych i wrażliwych. Ananas Papaja natomiast (po prawej) sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej czy trądzikowej.