"Retinoidy wymagają czasu i odpowiedniej strategii, nie wybaczają spontanicznych zrywów. Otwarcie z dnia na dzień opakowania serum albo kremu z wysokim stężeniem retinoidów oraz nakładanie ich na dzień w znacznej ilości z marszu może skończyć się podrażnieniem, pogorszeniem stanu skóry czy przebarwieniami. Nie tolerują one także niedbalstwa – nawyk stosowania ochrony przed UV powinien zatem być wyrobiony przed sięgnięciem po pochodne witaminy A. Wymagają one również skupienia, a kuracje na nich oparte – szczególnie gdy w pielęgnacji pojawiają się inne składniki aktywne – warto rozpisać i trzymać się z góry ustalonego planu." Więcej na ten temat na naszym blogu.
Błąd 1: Brak planu pielęgnacyjnego
Kuracja retinolem wymaga przede wszystkim systematyczności połączonej z cierpliwością. Nieprzemyślane stosowanie tak intensywnie działającego składnika może doprowadzić do niebezpiecznych dla skóry skutków ubocznych, które wymagać będą od Ciebie jeszcze pilniejszej lektury w zakresie pielęgnacji oraz jeszcze większego zaangażowania w zniwelowanie powstałych podrażnień. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji dobrze zaplanuj najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. Pamiętaj, aby nie opierać kuracji tylko na retinolu – stosuj się do instrukcji oraz częstotliwości stosowania podanych na opakowaniu. Nie są one bowiem przypadkowe, gdyż każda deklaracja producenta jest skrupulatnie sprawdzana przez zespół nadzorujący badania oraz ma podstawy w obowiązujących przepisach. Wszystko dla Twojego bezpieczeństwa. Chwyć kartkę i rozpisz plan na co najmniej 3 miesiące.
Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, 6 miesięczny planer (kolor, czarno-biały), który możesz wydrukować lub pobrać na swoje urządzenie. Kliknij na poniższe grafiki.
Jeśli planujesz sięgnąć po retinol po raz pierwszy – wstrzymaj się do jesieni. Pamiętaj o konieczności zbudowania tolerancji – pierwsze tygodnie to jak najniższe stężenia oraz najłagodniejsze formy retinolu nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Nakładaj kosmetyk po wieczornym (łagodnym) oczyszczaniu, a w pozostałe dni postaw na substancje wspierające Twoją kurację. Jeśli walczysz z trądzikiem – włącz w te dni produkty nawilżające oraz niacynamid, po kilku tygodniach kwas azelainowy. Jeśli działanie retinolu ma pomóc w zniwelowaniu zmarszczek – dołóż peptydy, ceramidy oraz kwas hialuronowy. Wdrożenie substancji depigmentujących dodatkowo wspomoże walkę z przebarwieniami.
Błąd 2: Brak odpowiedniej ochrony
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym podczas kuracji retinoidami jest KONIECZNOŚCIĄ. Dlaczego? Niestabilność samego retinolu podczas ekspozycji skóry na słońce powodowała do tej pory konieczność stosowania w ciągu dnia kremu ochronnego z wysokim współczynnikiem SPF oraz silnych antyoksydantów tj. witamina C, koenzym Q10 czy zielona herbata. Mimo iż stosowany przez nas retinol posiada wysoką fotostabilność, może być on substancją fotouwrażliwiającą, szczególnie w okresie gdy nasza skóra staje się cieńsza, a co za tym idzie – bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Stąd konieczność wysokiej ochrony (SPF 30-50), a w miesiącach letnich rezygnacja z tej substancji na rzecz witaminy C.
Błąd 3: Zbyt szybka zmiana stężenia na wyższe
Podstawowy oraz najczęstszy błąd w stosowaniu retinolu. Nie popełniaj go zachowując umiar i trzymając się wcześniej rozpisanego planu. Czym się kończy ta zbytnia "zachłanność"? Do najczęstszych skutków zalicza się podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry. Jak się ratować? W przypadku jakiejkolwiek nadwrażliwości cofnij się o krok lub odstaw retinoidy i zastosuj substancje intensywnie nawilżające oraz odbudowujące barierę hydrolipidową tj. ceramidy, cukry oraz komórki macierzyste. Zwiększenie stężenia rozważ dopiero po upływie co najmniej 3 miesięcy. Rób to stopniowo. Przykład: nie wykonuj skoków ze stężenia 0,3% na 1% – po drodze możesz wykorzystać te pośrednie tj. 0,5% oraz 0,7%.
Błąd 4: Zbyt agresywna kuracja
Działanie retinoidów można w pierwszych tygodniach porównać do kuracji kwasami. Stąd konieczność rezygnacji z tych substancji na czas stosowania retinolu oraz jego pochodnych. Co w zamian? Postaw na delikatne peelingi enzymatyczne. Kwasy PHA oraz kwas azelainowy możesz regularnie wdrożyć dopiero po kilkunastu tygodniach.
Błąd 5: Niska jakość stosowanych produktów
Jak wcześniej wspomnieliśmy – retinol to bardzo intensywnie działający składnik, do którego należy podejść z dużą dozą ostrożności. Chęć stosowania retinoidów w warunkach domowych niesie za sobą pewne konsekwencje, dlatego bardzo istotne jest Twoje bezpieczeństwo. Stawiaj na kosmetyki dopracowane formulacyjnie, dobrej jakości oraz przebadane dermatologicznie. Stawiaj na nowoczesne formy retinolu, które nie podrażniają i gwarantują stabilność, a co za tym idzie – skuteczność produktu.
Retinol stosuj ostrożnie i trzymaj się wskazówek, ale przede wszystkim… przeczytaj o domowej kuracji na naszym blogu, gdzie krok po kroku tłumaczymy procesy jego wdrażania.