Stosowanie w domowej pielęgnacji profesjonalnych substancji aktywnych to dobry pomysł, o ile wybiera się sprawdzone źródła produktów. Należy wziąć pod uwagę dostosowanie ich do swojego typu cery oraz wdrażać je zgodnie z zaleceniami ekspertów. Glukonolakton to niepozorny składnik kosmetyczny, który odpowiednio stosowany potrafi przynieść wiele korzyści. Co to za substancja i jak ją stosować?
Czym jest glukonolakton? Chemiczna struktura
Substancja zwana glukonolaktonem (a także mleczanem kwasu glukonowego) to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów (kwasy PHA) pozyskiwany w procesie fermentacji kukurydzy lub utleniania glukozy. Występuje w postaci jasnego proszku, który może stać się składnikiem rozmaitych gotowych kosmetycznych formulacji. Zazwyczaj stosowany jest w stężeniach powyżej 5%, a przy 15% zawartości wykazuje łagodne działanie peelingujące. Glukonolakton jest rozpuszczalny w wodzie o temperaturze pokojowej.
Właściwości substancji – czym wyróżnia się glukonolakton?
Glukonolakton ma niezwykle pozytywny wpływ na stan i wygląd skóry. Wprowadzenie go do rutyny pielęgnacyjnej niesie ze sobą szereg korzyści – przede wszystkim pełni on funkcję zaawansowanego naturalnego antyoksydantu. W praktyce oznacza to, że spowalnia procesy utleniania, pozwalając na dłużej zachować zdrowy i młody wygląd cery. Przyspiesza regenerację komórek, działając odżywczo oraz przeciwzapalnie. Wspomaga także poziom nawilżenia naskórka i wzmacnia jego odporność na zewnętrzne czynniki drażniące. Sam w sobie jest stosunkowo łagodną formą hydroksykwasu.
Do jakiego typu cery glukonolakton jest dobrym wyborem?
Glukonolakton to produkt, który jednocześnie wykazuje silne i widoczne działanie, lecz nie podrażnia struktury skóry. Dzięki temu doskonale sprawdza się w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej, do której mocne kwasy mogą okazać się zbyt silne. Z tego samego powodu produkt ten doskonale może się sprawdzić do cery o skłonnościach alergicznych, która intensywnie reaguje na mocne substancje. Stosowany rozważnie będzie świetny także do pielęgnacji cery trądzikowej oraz naczynkowej, które oprócz regulacji sebum wymagają kosmetyków o działaniu przeciwzapalnym, wygładzającym oraz nawilżającym.
Substancja aktywna sprawdzi się również u osób o cerze dojrzałej – przyspiesza regenerację komórek i opóźnia widoczność procesów starzenia się skóry, dzięki czemu ma działanie odmładzające. Takim rodzajom cery także przyda się działanie nawilżające, ujędrniające i wygładzające, które wykazują produkty zawierające w swoim składzie glukonolakton. Przy regularnym stosowaniu można zaobserwować także delikatne spłycenie drobnych zmarszczek.
Dlaczego warto stosować glukonolakton w pielęgnacji? Korzyści z użytkowania.
Włączony do uważnej regularnej pielęgnacji glukonolakton potrafi, dzięki swoim właściwościom, przynieść naprawdę szybkie i spektakularne rezultaty. Widocznie wygładza i uelastycznia naskórek, a także wspomaga niwelowanie skutków poparzenia słonecznego. Likwiduje szorstkość skóry i pozwala wyregulować rozszerzone pory, zdecydowanie poprawiając wygląd cery. Odpowiednio stosowany jest także niezwykle pomocny w walce z przebarwieniami o różnym pochodzeniu – także w rozjaśnianiu blizn potrądzikowych. Sprawia, że skóra staje się delikatniejsza i sprężysta w dotyku.
Produkty z glukonolaktonem – gdzie można znaleźć tę substancję?
Jako półprodukt glukonolakton może być stosowany w przygotowaniu domowych formulacji kosmetycznych. Sprawdzi się między innymi jako składnik kremu pod oczy czy też do twarzy, w niewielkim stężeniu wzbogaci także serum pielęgnacyjne. Osoby, którym zależy na działaniu peelingującym, mogą przygotować gotową formułę eksfoliującą, zwiększając stężenie składnika.
A w jakich gotowych produktach można znaleźć glukonolakton? Warto zwrócić uwagę na tonik żelowy z kwasem migdałowym i glukonolaktonem marki Lynia. To produkt, którego składniki wykazują działanie łagodnie złuszczające oraz rozjaśniające. Kosmetyk z powodzeniem można stosować na co dzień. Dodatek kwasu hialuronowego oraz d-pantenolu sprawia, że skóra jest nawilżona i ukojona. Z kolei tonik żelowy z 15% glukonolaktonem sprawdzi się u osób, które poszukują mocniejszego działania peelingującego, perfekcyjnego wygładzenia cery, uelastycznienia oraz subtelnego efektu liftingu.
Tonik Pure z glukonolaktonem 15% – cera szczególnie wrażliwa
Tonik z kwasem migdałowym 5% i glukonolaktonem 4% – cera sucha, mieszana
Serum Oily/Acne Skin – cera tłusta, trądzikowa i mieszana
Podpowiedzi pielęgnacyjne – kiedy i jak stosować glukonolakton?
Ze względu na działanie regenerujące i złuszczające, glukonolakton najlepiej jest stosować podczas wieczornej pielęgnacji skóry. Krem pod oczy należy stosować jako ostatni, domykający komponent. Z kolei toniki żelowe powinno się nakładać na oczyszczoną i wilgotną skórę, następnie łagodnie je wklepać, a następnie po chwili rozpocząć aplikację kolejnych kosmetyków – łagodnego serum oraz kremu.
Glukonolakton to substancja zdecydowanie warta uwagi w domowej codziennej pielęgnacji. Jest niezwykle uniwersalny i wszechstronny, a jego wybór przynosi cerze szereg korzyści. Z powodzeniem można stosować go na co dzień.