Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Bez tajemnic – Skóra płytko unaczyniona i reaktywna
Cera płytko unaczyniona i reaktywna - bez tajemnic

Bez tajemnic – Skóra płytko unaczyniona i reaktywna 

Skóra naczynkowa to określenie, które jest używane potocznie w kontekście cery z problematycznymi naczyniami krwionośnymi. Informuje ono o wyzwaniu, z jakim trzeba się zmierzyć w kwestii pielęgnacji cery. Mając już określony typ skóry pod kątem obecności sebum – cera sucha, mieszana lub tłusta – można zabrać się za precyzowanie dodatkowych dermatoz, jakie pojawiają się na jej powierzchni.

Skóra płytko unaczyniona – czym się charakteryzuje?

Jednym z najbardziej powszechnych problemów skórnych jest właśnie obecność wyraźnych, prześwitujących przez naskórek naczyń krwionośnych. Przypominają one widoczne na mapie szlaki wodne, a są umiejscowione zarówno po bokach twarzy, jak i pośrodku oraz na policzkach. W okolicy skrzydełek nosa popękane naczynka bardzo często są powodowane przez uszkodzenia mechaniczne, spowodowane pocieraniem nosa na przykład w trakcie kataru.

Dodatkowym problemem, który bardzo często towarzyszy wyraźnym naczyniom, jest rumień na twarzy – stały lub pojawiający się w wyniku działania czynników zewnętrznych. Można do nich zaliczyć te o charakterze zewnętrznym, na przykład mróz lub wiatr, lub o wewnętrznym, takie jak reakcja na alkohol czy silne emocje.

Płytkie unaczynienie może być sytuacją wrodzoną, w pewnej mierze dziedziczoną genetycznie. Zdarza się jednak także wersja nabyta, a w ostatnich latach pojawia się jako skutek uboczny intensywnych, nieprawidłowo prowadzonych kuracji opartych na kwasach lub na retinolu. W ramach domowej pielęgnacji nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie popękanych naczyń (jest to zadanie z dziedziny medycyny), jednak za sprawą odpowiednio dobranej pielęgnacji można znacząco zmniejszyć ich widoczność, a także spowolnić wzmaganie się problemu.

Cera naczyniowa – gdzie szukać wskazówek?

Alternatywnym protokołem „na naczynka” będzie sięgniecie po materiał Retinol w pigułce – czym jest, kuracja krok po kroku oraz przykładowe receptury DIY.  gdzie poruszany jest temat retinolu. Odpowiednio uważnie wprowadzany do bazy pielęgnacyjnej przynosi wiele korzyści cerze reaktywnej. Po kilku miesiącach stosowania cera się wzmacnia oraz „pogrubia” za sprawą zwiększonej liczby włókien podporowych (kolagenu i elastyny). Dzięki temu naczynia stają się mniej widoczne niż w przypadku cieńszego naskórka. Jest to terapia rekomendowana osobom zaawansowanym.

Substancje aktywne przy cerze płytko unaczynionej – czego szukać w kosmetykach?

Największym wyzwaniem przy pielęgnacji skóry borykającej się z wyraźnymi naczyniami jest wzmocnienie naskórka oraz dostarczenie substancji aktywnych wpływających na kondycję naczyń. Należy to zrobić w taki sposób, aby ich nie podrażnić, a wręcz dodać elementy kojące i łagodzące. Warto poznać substancje polecane do cery reaktywnej:

Schemat pielęgnacyjny w przypadku cery płytko unaczynionej – jak go stworzyć?

Plan pielęgnacji pozwala usystematyzować stosowanie produktów, a co za tym idzie – monitorować ich wpływ, postępy oraz bieżący stan cery. Podany poniżej przykładowy schemat dla skóry płytko unaczynionej jest dopasowany do potrzeb cery mieszanej w kierunku suchej. Delikatnie modyfikując konsystencje oraz postać produktów nawilżających można dostosować go również do potrzeb cery tłustej, jak i suchej. Jakich produktów używać?

 

Poranek:

  • pianka myjąca (niekoniecznie codziennie),
  • mgiełka w roli toniku,
  • booster z antyoksydantami, peptydami i komórkami macierzystymi np. z serii Renew Rose,
  • krem z filtrem,
  • krem pod oczy.

Wieczór:

  • olejek do demakijażu (warto unikać płynów micelarnych, wymagających mechanicznego pocierania),
  • pianka myjąca,
  • tonik żelowy (w dni bez toniku kwasowego),
  • serum/tonik żelowy z substancjami aktywnymi: co drugi dzień tonik żelowy z kwasami PHA, zamiennie z serum z witaminą C,
  • krem nawilżający, odżywczy, z peptydami oraz komórkami macierzystymi,
  • krem pod oczy,
  • raz w tygodniu delikatny peeling enzymatyczny,
  • raz/dwa razy w tygodniu nawilżająca lub kojąca maseczka.

 

Jakie kosmetyki Lynia wybrać?

Dobrą bazę stanowi delikatny hydrofilowy olejek do demakijażu oraz nawilżająca pianka myjąca z betainą i wodą różaną, która opcjonalnie może być stosowana zarówno wieczorem (jako drugi krok oczyszczania cery), jak i rano (gdy na cerze występuje sebum). W przypadku cery suchej poranne mycie można zastąpić spryskaniem twarzy wodą i ostrożnym osuszeniem ręcznikiem.

 

Doskonałą podstawą pielęgnacji jest linia Renew Rose oparta na ekstraktach roślinnych, oleju, wodzie różanej, z dodatkiem peptydów i komórek macierzystych róży. Codziennie rano rekomendowana jest mgiełka różana, a następnie – w zależności od potrzeb skóry, pory roku i wilgotności – booster do twarzy o konsystencji mleczka (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) lub wodne, beztłuszczowe serum, idealne na letnie upały. Natomiast krem będzie codziennym kosmetykiem wieczornym zamykającym pielęgnację przed snem.

 

Warto sięgnąć po silny antyoksydant, jakim jest witamina C – ale nie w popularnej postaci kwasu askorbinowego, tylko stabilnej, łagodniejszej, lecz również skutecznej jej pochodnej: tetry. W ofercie Lynia jest ona obecna w dwóch olejowych serach. Pierwsze z nich to rozbudowany, o lżejszej konsystencji, olejek rozjaśniający z kwasem alfa-liponowym (3%) oraz witaminą C (3%), a drugie – odżywczy i bogaty olejek z witaminą C (5%) – kuracja regenerująca: dzika róża, śliwka.

 

 

Doskonałym uzupełnieniem witaminy C będą kwasy PHA, czyli kwas laktobionowy lub glukonolakton, nawilżające oraz wzmacniające naczynia. Na początek idealnie sprawdzi się tonik żelowy dla cery wrażliwej, naczynkowej z kwasem laktobionowym (5%) jako opcja delikatniejsza, natomiast po kilku miesiącach pielęgnacji i gdy skóra będzie doskonale tolerować ułożony plan, można zastosować odrobinę mocniejszy produkt. W tej roli sprawdzi się idealnie P U R E tonik żelowy z glukonolaktonem 15%. Obie opcje stosuje się wieczorem, co dwa dni, pod krem Renew Rose.

 

 

Pielęgnację domową wspaniale dopełni regularnie wykonywany peeling enzymatyczny – ananas i papaja. Natomiast chcąc podnieść poziom nawilżenia bez „dociążenia” konsystencji wybranych już kosmetyków, można sięgnąć po tonik żelowy nawilżający z mocznikiem, NMF i prawoślazem, do stosowania wieczorem w dni bez produktu z kwasami PHA.

 

Szukając chwili relaksu w wolny wieczór, warto sięgnąć po maski nawilżające, łagodzące i kojące, szczególnie te alginatowe do samodzielnego rozmieszania. Może się przydać ujędrniająco-rozjaśniająca maska algowa peel-off marchew, poziomka, opuncja figowa oraz beta-karoten lub doraźnie, gdy pojawi się zaczerwienienie na skórze, pozabiegowa, wyciszająca skórę kremowa maska łagodząca typu SOS.

 

 

Cera płytko unaczyniona i reaktywna – dodatkowe działania

W przypadku skóry o płytko ułożonych naczynkach należy bezwzględnie unikać pocierania czy drażnienia mechanicznego, a zatem warto wystrzegać się peelingów ziarnistych oraz szorstkich szczoteczek. Powinno się także uważać na masażery do twarzy i materiał, z którego wykonane są poszewki na poduszki – dobrym pomysłem jest jedwab lub delikatna bawełna egipska. Niewskazane są gorące kąpiele czy sauna.

Aby lepiej zabezpieczyć cerę, w sezonie letnim zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF oraz odzieży UPF. Lekarz może doradzić suplementację rutyny, która pozwoli wzmocnić kruche naczynia. Przy uporczywym problemie najlepsze efekty gwarantuje specjalistyczny zabieg laserowego zamykania naczynek, przeprowadzony przez fachowców.

 

Zespół LYNIA

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium