Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
Zaskórniki otwarte i zamknięte — jak sobie z nimi radzić?
Zaskórniki otwarte i zamknięte — jak sobie z nimi radzić?

Zaskórniki otwarte i zamknięte — jak sobie z nimi radzić?

 

Zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte to problem wielu kobiet oraz mężczyzn. Walka z nimi bywa frustrująca, jednak można ją wygrać przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji skóry. Niestety, czasem pomimo stosowania dopasowanych, delikatnych kosmetyków wciąż występują nieestetyczne wypryski. Dlaczego tak się dzieje? Jak odróżnić zaskórniki zamknięte od otwartych? Czy można skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze? Ten artykuł pomaga zrozumieć problem, a także odpowiada na najważniejsze pytania związane z tematem.

Zaskórniki — rodzaje

 

zaskórniki

  • zamknięte – mają jasne zabarwienie. Przyczyną tych wykwitów jest zatkanie ujść gruczołów łojowych – nagromadzenia sebum i cząsteczek warstwy rogowej naskórka. Rozpoznamy je po białych punkcikach (grudkach) na skórze. Większą ich formą są tzw. prosaki występujące najczęściej w okolicy oczu, na policzkach i czole;
  • otwarte – mają charakterystyczne ciemne lub czarne zabarwienie. Ich powstanie wynika z nadmiaru łoju i tkanek naskórka zebranych w ujściach gruczołów. Ich ciemny kolor powstaje w procesie utlenienia i nadkażenia przez bakterie nagromadzonych substancji. Najczęściej są to gram-dodatnie bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes, których rozwój doskonale hamuje m.in. kwas azelainowy. To składnik o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. 

 

Oczyszczanie porów — czy to skomplikowane?

Próbując znaleźć najlepszy sposób na oczyszczanie porów, wiele osób zastanawia się, gdzie leży przyczyna tego problemu. Opisywane zaskórniki pojawiają się wskutek zablokowania gruczołów łojowych przez sebum, a także stale złuszczający się naskórek na twarzy. Zatkane pory gromadzą zanieczyszczenia, a powietrze docierające do twarzy dodatkowo przyciemnia zalegające sebum. To właśnie w ten sposób powstają nieestetyczne zaskórniki na nosie, czole, a nawet plecach. 

Choć proces ten zwykle przebiega w podobny sposób, nie w każdym przypadku występują wypryski. Zatem — jak to możliwe, że pomimo tej samej pielęgnacji u jednej osoby zmiany się pojawiają, natomiast u drugiej nie ma po nich śladu? Zdarza się, iż źródło problemu leży w zaburzeniach hormonalnych, niewłaściwej diecie bądź uwarunkowaniach genetycznych.

 

Terapię prowadzącą do usunięcia zaskórników w każdym z tych przypadków warto wesprzeć odpowiednimi zabiegami oczyszczającymi

W większości przypadków nie są one skomplikowane, dlatego można przeprowadzić je samodzielnie, w zaciszu domowym. Dobrze jest sięgać po delikatne kosmetyki, których naturalne składniki dokładnie usuwają zanieczyszczenia. Jednym z nich jest tonik żelowy z kwasami AHA i BHA od Lynia sprawdzający się w codziennej pielęgnacji skóry problematycznej. Zawiera kwas salicylowy 0,5%, kwas mlekowy 2% i cytrynowy 1%, w związku z czym delikatnie złuszcza martwy naskórek, a także niweluje przebarwienia.

 

Na jakie substancje warto postawić, gdy występują problemy z zaskórnikami? 

Zaskórniki to problem estetyczny, z którym da się walczyć za pomocą substancji powszechnie występujących w naturze. Takimi przydatnymi związkami są ww. kwasy kosmetyczne. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się być kwas LHA, czyli lipohydroksylowy. Dzięki swojej większej masie molowej powoli i łagodnie przenika on przez naskórek, a dodatkowo głęboko, dokładnie oczyszcza. Wspomaga on tym samym usuwanie zaskórników, przeciwdziała trądzikowi i wyrównuje koloryt skóry. Ponadto działa delikatniej niż większość kwasów z grupy AHA, w konsekwencji nie wywołuje podrażnienia. Rozważamy wprowadzenie tego surowca do naszej oferty.  

Podobnie leczniczy wpływ wykazują sole cynku, m.in. glukonian i siarczan. Substancje te hamują występowanie wyprysków, a także przyspieszają obumieranie starych komórek oraz powstawanie nowych (apoptoza). Ponadto cynk ułatwia gojenie się ran, usuwa przebarwienia, wygładza zmarszczki. To właśnie dzięki tym właściwościom związki te pokocha każda cera trądzikowa.

 

Kwas salicylowy na zaskórniki otwarte i zamknięte — czy jest skuteczny? 

Kwas salicylowy na twarz to doskonały składnik dla cery ze skłonnościami do występowania zaskórników. Dzięki lipofilowej cząsteczce rozpuszcza się zarówno w alkoholu, jak i tłuszczach, co więcej skutecznie przenika przez skórę oraz dociera do porów. Wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego jest polecany dla osób zmagających się z trądzikiem, pojedynczymi wypryskami czy przetłuszczaniem strefy T.

Kwas salicylowy na zaskórniki dostępny jest w ofercie Lynia w różnych formach. Można go znaleźć m.in. w kremie z kwasem salicylowym 1% lub kupić jako surowiec potrzebny do przygotowania w domu kremów czy toników. Produkty z kwasem salicylowym w niższych stężeniach mogą być stosowane latem. Pamiętajmy jednak zawsze o ochronie UV. 

  

Glinka — sprzymierzeniec w walce z zaskórnikami 

Glinka na twarz to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób zmagających się z tłustą cerą. Z tego względu polecana jest także w przypadku skłonności do występowania zaskórników. Składnik ten działa dogłębnie poprzez zahamowanie procesu wydzielania nadmiaru sebum. Ponadto wyciąga też wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się w porach skóry, w wyniku czego po jego zastosowaniu twarz jest niezwykle gładka i oczyszczona. Zabiegi z zielonej glinki warto stosować nawet dwa razy w tygodniu.

 

Jakie inne zabiegi kosmetyczne warto wykonać w przypadku występowania zaskórników?

Domowe zabiegi kosmetyczne mogą nie tylko wspomóc walkę z zaskórnikami, lecz także poprawić wygląd cery. Jednym z takich pielęgnacyjnych rytuałów może być sauna do twarzy, nazywana również „parówką”. Polega ona na nachylaniu się nad miską z gorącą wodą przez ok. 5 min, aby rozszerzyć pory i umożliwić pozbycie się zanieczyszczeń. Inne rozwiązania to m.in. maseczka z ubitego białka jaja lub rozpuszczona w wodzie żelatyna nakładana na zaskórniki jako maseczka peel-off. 

Choć może się wydawać, że walka z tym problemem jest trudna do wygrania, odpowiednia pielęgnacja, domowe zabiegi, jak i kosmetyki od Lynia znacznie ją przyspieszą.

 

Oczyszczanie porów – zabieg głęboko oczyszczający z glinką

Krok 1. Dokładne oczyść twarz z makijażu, sebum i innych zanieczyszczeń za pomocą olejku hydrofilowego lub delikatnego kosmetyku z detergentem

Krok 2. Maskę z kwasem salicylowym 2% nałóż równomiernie na skórze twarzy lub w samej strefie T. 

Krok 3. Na zaaplikowaną maskę nałóż za pomocą pędzelka rozrobioną wcześniej glinkę białą (skóra wrażliwa, delikatna lub naczynkowa) lub zieloną (cera tłusta, mieszana). W przypadku cery trądzikowej dobrze się sprawdzi glinka wulkaniczna ghassoul

Krok 4. Pozostaw na 10-15 min. Aby uniknąć dyskomfortu podczas zmywania mieszanki oraz podrażnień wynikających z właściwości glinek postaraj się nie doprowadzić do zasychania glinki podczas zabiegu. W tym celu spryskuj twarz mgiełką, wodą lub hydrolatem

Krok 5. Po 10-15 minutach dokładnie zmyj maskę letnią wodą. Odśwież twarz mgiełką lub tonikiem nawilżającym. Użyj odżywczego kremu lub serum. Zabieg powtarzaj co 7-10 dni. Dla utrzymania efektu stosuj regularnie (co 2-3 dni) kremu z 1% kwasem salicylowym.

 

  

 

Oczyszczanie porów – węgiel aktywny

Węgiel aktywny stosowany w kosmetyce ma właściwości bakteriobójcze, oczyszczające, ściągające. Skutecznie oczyszcza skórę, usuwając z niej nieczystości, nadmiar tłuszczu i toksyny. Węgiel oczyszcza również pory, poprawia koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia. Węgiel to najsilniejszy naturalny adsorbent. Polecany dla skóry tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej oraz łojotokowej.

DIY Domowa maseczka oczyszczająca z węglem aktywnym i jogurtem

Wymieszaj 1 łyżeczkę węgla aktywnego z 2 łyżeczkami jogurtu naturalnego. Nałóż mieszankę na skórę twarzy za pomocą pędzla lub szpatułki (zaleca się wcześniejsze wykonanie parówki w celu otwarcia porów). Pozostaw maseczkę na ok 25 min. po czym dokładnie zmyj ją letnią wodą. Oczyść twarz tonikiem lub hydrolatem. Powtarzaj zabieg systematycznie. Wskazane raz w tygodniu. 

DIY Oczyszczająca maseczka peel-off z węglem aktywnym 

Do 3 części (np. łyżeczka do herbaty) cukrowej maski algowej lub tonizującej maski algowej dodaj 1 część węgla aktywnego oraz 5 części wody. Dokładnie wymieszaj za pomocą szpatułki do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Nałóż szybko mieszankę na skórę twarzy za pomocą pędzla lub szpatułki (zaleca się wcześniejsze wykonanie parówki w celu otwarcia porów). Pozostaw maseczkę na ok. 25 min po czym usuń maskę zaczynając od krawędzi. Oczyść twarz za pomocą wacika i letniej wody. Użyj toniku lub hydrolatu. Powtarzaj zabieg systematycznie. Wskazane raz w tygodniu. 

Lynia oczyszczająca maska peel-off w żelu z węglem aktywnym posiada wysoko skoncentrowane składniki aktywne, dzięki czemu czas zabiegu jest wyjątkowo krótki, lecz bardzo efektywny. Węgiel aktywny stosowany w kosmetyce ma właściwości bakteriobójcze, oczyszczające, ściągające. Skutecznie oczyszcza skórę, usuwając z niej nieczystości, nadmiar tłuszczu i toksyny. Węgiel oczyszcza również pory, poprawia koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia. Węgiel to najsilniejszy naturalny adsorbent. Polecany jest dla skóry tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej oraz łojotokowej. Zabieg z użyciem maski działa głęboko oczyszczająco i odtłuszczająco, reguluje wydzielanie sebum oraz odświeża zanieczyszczoną skórę twarzy. Doskonale oczyszcza pory, dzięki czemu już po pierwszym zabiegu skóra staje się czysta, odświeżona oraz promienieje blaskiem i zdrowym wyglądem.

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium